BUX 138469.76 0,61 %
OTP 44450 1,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Star Wars-cirkusz, és ami mögötte van

Hamarosan bemutatják Magyarországon a Star Wars (Csillagok háborúja) filmfolyam harmadik, készítési időrendben pedig hatodik epizódját. A néző filmnek, a moziüzemeltetők a tömegnek, a cégek pedig a Star Wars-termékekből származó óriási forgalomnak örülnek.

2005. május 14. szombat, 08:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tegnapi sajtóvetítés után megjelent kriritkák szerint nem fog csalódást okozoni a nézőknek a mű, ráadásul a jelenlegi jegyeladási adatok alapján már most biztos a (kassza)siker.

Tömegek a mozikban

A moziüzemeltető cégek az első héten az átlagos filmekehez képest kiugrónak számító, 80-90 százalékos átlagos foglaltsággal számolnak, s reményeik szerint 10-12 hétig lesz műsoron a filmeposz utolsó darabja. A Corvin Mozitól kapott tájékoztatás alapján már most látszik, hogy nem lesz baj a foglaltsággal: a premierhétre eddig 2500 jegyet adtak el. Tekintve, hogy még 6 nap van a bemutatóig, ez a szám várhatóan jelentősen emelkedik, így megdőlhet a Gyűrűk ura által felállított háromezer fős Corvin-csúcs. Kérdésünkre, hogy a korábbi Star Wars-bemutatókhoz hasonlóan történt-e jegyáremelés, a filmszínház illetékese közölte: nem drágultak a jegyek a Star Wars-bemutató kapcsán, a Corvin tulajdonosa a Budapest Film még korábban végrehajtotta az éves aktuális áremelést, függetlenül a sci-fi bemutatójától. A Budapest Filmhez hasonlóan a régió több országában független üzemeltetőként jelen lévő Palace Cinemas mozilánc sem emelte az árait. A Budapesten három multiplexet működtető társaság 5+1 kópiát bérel a forgalmazótól. A plusz egy nem hagyományos másolatot jelent: a cég MOM Parkban lévő mozikomplexumában digitális géppel vetítik majd a filmet, amihez nem kell kópia. A Lucasfilm a kalózfelvételek elterjedését megakadályozandó úgy döntött, hogy a filmet a világ minden részén azonos napon kell bemutatni, egyedül Japánban késik a premier, ott júlusban vetítik majd a Sith-ek bosszúját.

 Óriási üzlet mindenkinek

A film természetesen nemcsak a film gyártójának, rendezőjének, forgalmazójának, illetve a moziüzemeltetőknek nagy üzlet, rengeteg cég a Star Wars sikerét meglovagolva saját termékeinek forgalmát igyekszik fellendíteni. Ez az úgynevezett merchandising-tevékenység, ami valamely valós vagy fiktív személy/szereplő nevének, alakjának kereskedelmi hasznosítását jelenti. (Magyarul talán az értéktárgy-kereskedelem megfogalmazás áll hozzá a legközelebb.) George Lucas a filmtörténelem mellett merchandising-lexikonokba is beírta magát azzal, hogy 1977-ben az első film elkészítésekor rábeszélte a 20th Century Foxot: engedélyezze, hogy megtarthassa magának a merchandising jogot. Ebbe a filmtől bukást váró cég bele is ment, Lucas legnagyobb örömére. Ennek kapcsán az angol Telegraph internetes honlpaja szellemesen megjegyzi: "Értékesítési erő a rendezővel van."  Lucas a Star Wars kapcsán eredetileg mindössze 1,5 millió dolláros bevétellel számolt, ezzel szemben filmek eddig 3,3, a kiskereskedelmi eladások pedig 8,7 milliárd dollárt hoztak a konyhára.

Yoda mester diétás kólát ajánl

A korábbi részekhez hasonlóan a mostani epizód kapcsán is rengeteg terméket dobtak piacra a Lucasfilm partnerei, megjelent csengőhang rögzítésére alkalmas játék-Chewbacca, Yoda mester reklámfilmben igyekszik rábeszélni a fogyasztókat, hogy igyanak diétás kólát, a gabonapehely-mamutként ismert Kellog's a világ 180 országában több mint 100 millió dobozon szerepelteti a Star Wars-figurákat. Az amerikai Target kiskereskedelmi lánc közlése szerint a rendkívül népszerűek a játékok, a figurák első kollekciója mind egy szálig gazdára talált. A Pepsi szóvivője közölte: fontos volt a cégnek, hogy megszerezze Yoda mester kizárólagos jogát. Hozzátette: különbözhetünk a többiektől, azáltal, hogy Yodát magunkénak tudhatjuk. Az említett cégek dollármilliókat költenek a partnerségre. A játékfigurákat és különbözó más Star Wars-játékok kizárólagos forgalmazója, a Hasbro játékkészítő például 20 százalékos jogdíjat fizet Lucasnak - írja egy angol lap, amely szerint a Hasbro emellett több mint 500 millió dollárt fizetett Lucasnak, cserébe 2018-ig meghosszabította kizárólagosságát az új Star Wars epizódok figuráinak gyártására és forgalmazására. Első látásra ez kidobott pénznek tűnhet, ugyanis Lucas minden nyilatkozatában hangsúlyozta: nem lesz több rész, a harmadik, máshonnan nézve a hatodik lesz az utolsó - ez azért nem egészen így van.

Ugyanez hazánkban

Perjés Ákos, a Hasbro Magyarország első embere elmondta: rajzfilmként folytatódik a Csillagok Háborúja, tehát még nincs vége a történetnek. A cégvezető a forgalmazásról szólva elmondta: a Hasbro időszakosan forgalmazza ezeket a termékeket, a filmbemutatóval együtt megjelenik a teljes Star Wars-kollekció, majd a DVD-forgalmazás kezdetekor - esetleg újabb kiegészítőkkel bővítve a kínálatot - ismét piacra dobják a játékokat. Perjés hozzátette: a megszokott játékok mellett a mostani film kapcsán újdonságként jelenik meg a hangátalakító maszk, amelynek használatával a jellegeztes Darth Vader-hangzást utánozhatjuk. A cégvezető a Star War-cikkekhez kapcsolódó forgalom értékéről üzleti titokra hivatkozva nem kívánt nyilatkozni, a film kapcsán csak annyit mondott: a Hasbro és Lucas közötti évtizedes együttműködés alapján látszik, hogy a Star Wars-merchandisingból származó bevétel messze felülmúlja a több hasonló partnerségből adódó forgalmat. A globális kampányt indított a Burger King is, amelynek magyarországi éttermeiben a film szereplőinek háromdimenziós képével ellátott poharakhoz, illetve különböző gyerekjátékokhoz lehet hozzájutni.

Pomaházy Judit, a Lucasfilm magyarországi licenceinek értékesítője, a Plus Licens Budapest Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a filmhez kapcsolódóan két nagyszabású magyarországi promóció indult/indul. A Vodafone az étteremlánchoz hasonlóan globális akció keretében tette lehetővé a filmmel kapcsolatos háttérképeket, csengőhangok, játékok és a legfrissebb híreket töltsenek le az előfizetők, ráadásként pedig kedvezményes áron egy Star Wars promóciós csomagolású telefont is piacra dobott. A társaság tájékoztatása szerint a filmhez kapcsolódó kampány nagyon sikeresen zárult, a Vodafone Live történetében a Top 5 között van. A másik nagyszabású promóciót a Chio-Wolf indítja a jövő héten. A cég csipszeszacskókba film szereplőinek képmásával ellátott kártyákat rejt. A termékek már gyártásban vannak, jövő héten kerülnek piacra.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet