A tavaly ellenőrzött kereskedelmi egységek felénél találtak kifogásolni valót a fogyasztóvédelmi felügyelők, azaz a helyzet a korábbi évekhez képest nem javult, de nem is romlott - derült ki a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) mai sajtótájékoztatóján. A bírságok teljes összege emelkedett, a tavalyelőtti 597 millió forintról 630 millióra.
Sok veszélyes termék forgalmazását tiltotta meg a felügyelet, ezek listáját a hatóság közzétette és hamarosan olvasható lesz az interneten is. Az FVF főigazgatója, Huszay Gábor kiemelte, hogy tavaly javult a tejek, tejtermékek minősége, s javulás tapasztalható a termékbiztonság területén is, illetve a lábbelik fogyasztói tájékoztatásában, az ár feltüntetésben.
Kedvezőtlen ugyanakkor, hogy a vásárokon és piacokon végzett ellenőrzések során a nyershús, húskészítményeknél hiányoztak az állatorvosi igazolások. Az építési célú termékek ellenőrzése során a kereskedelmi egységek nehezen tudják igazolni a termék biztonságos voltát. Huszay úgy értékelte az FVF tevékenységét, hogy az ellenőrzéseknek piacjavító hatása van.
A felügyelet idei ellenőrzési tervében - a szokásos vizsgálatokon túl - szerepelnek a gyógy-idegenforgalmi helyek, az új autók eladása és reklámozása, az élelmiszerek biztonságának dokumentálása, illetve gyermekjátékok vizsgálata is. Megkezdődött a készételt házhoz szállító cégek ellenőrzése és ezt a témát teljes folyamatában vizsgálják az ellenőrök, s kiemelt figyelemmel kísérik a dohánytermékek és szeszesitalok értékesítésének körülményeit is.
