Több, összesen egybillió (ezermilliárd) dollárnyi vagyont kezelő amerikai és brit nyugdíjalap kezelő cég akciót indított azért, hogy a portfólióikban lévő cégeknél felszámolják a kettős részvénystruktúrákat. Ezek egy-egy speciális részvényosztály birtokosainak extra jogokat biztosítanak a többi részvényes kárára - írja a Reuters.

A kezdeményezés a Befektetői Koalíció az Egyenlő Szavazatokért (ICEV) elnevezést kapta. Az ötletet felvető brit vasutas nyugdíjpénztárt, a Railpent támogatja az Intézményi Befektetők Nemzetközi Tanácsa (CII), New York városának Számvevő Tanácsa és Washington Állam Befektetői Tanácsa is.

Az olyan cégek, amelyeknek kettős részvénystruktúrájuk van rendszerint kettő, vagy több különböző részvényosztállyal rendelkeznek. A magyar jogban szavazatelsőbbségi részvény néven ismert sorozatok tulajdonosai rendszerint több szavazati joggal rendelkeznek mint a többi részvényes.

Ez az egyensúlytalanság a szavaztok szintjén azt jelenti, hogy a legtöbb befektetőnek kisebb beleszólása van a vállalat ügyeinek irányításába és kisebb eséllyel tudják befolyásolni például a vezető fizetéseket vagy a vállalat stratégiáját. Nagyon sokszor ilyen elsőbbségi részvényekkel próbálják meg az alapítók megőrizni az irányítást cégük felett a tőzsdére lépést követően.

A nagy alapkezelők évek óta harcolnak ezen struktúrák ellen, mindeddig meglehetősen kevés sikerrel. A legnagyobb technológiai óriáscégek közül nem egy rendelkezik hasonló struktúrával és ez az ezt kritizáló befektetők szerint aláássa a cégek hosszabb távú teljesítményét. Ennek ellenére a törvényhozók az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is támogatják ezt a rendszert, úgy vélik ugyanis, hogy azzal növelni tudják a cégek számára a tőzsdére lépés vonzerejét.

A Financial Times egy korábbi elemzése szerint tavaly rekordot ért el a kettős részvényosztályú cégek aránya a tőzsdei bevezetéseken belül az Egyesült Államokban. A friss tőzsdei cégek 32 százaléka rendelkezett valamilyen fajta szavazatelsőbbségi részvényosztállyal.

Az ezt ellenző befektetői csoport a jövőben azért fog lobbizni, hogy tisztábbá és arányosabbá váljanak a részvényesi szavazások rendszere, mivel az szerintük hosszabb távon hatékonyabbá teszi a cégek ügyvitelét és jobbá a a hosszabb távú vállalati teljesítményt.

A szavazás nagyon fontos eszköze a befektetési szakembereknek, akik az általuk részben tulajdonolt cégek működéséért is felelősséget éreznek. Azonban a kettős részvényosztályok léte, időbeli korlátozás nélkül a hosszú távú befektetők számára olyan, mintha az egyik kezüket hátrakötve próbálnák meg befolyásolni a cégek működését - mondta Caroline Escott, az ICEV elnöke és egyben a Railpen portfólió kezelője. Szerinte a szavazati jogok kulcsfontosságúak abból a szempontból, hogy a cégek elszámoltathatóak legyenek az anyagi kockázatok és lehetőségek területén.

Amy Borrus a CII igazgatójának elmondása alapján a csoport az Egyesült Államokban azon lesz majd, hogy nyomást gyakoroljanak egy, a kettős részvényosztályok számára kedvezőtlen törvényi szabályozás megalkotására. Az általuk javasolt törvénytervezet szerint a frissen tőzsdére lépő cégeknek vállalniuk kellene, hogy 7 éven belül megszüntetik a részvényosztályok közötti különbséget, vagy pedig minden részvényosztállyal külön-külön jóváhagyatják azt.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!