Mindenkori csúcson zárta a heti kereskedést a BUX és az emelkedés a jövő héten is folytatódhat a pénteken beállított 94 061,7 pontos rekordról. A blue chip részvények közül egyedül az OTP árfolyama van mindenkori csúcs közelében, de ez a helyzet azzal magyarázható, hogy a BUX úgynevezett total return index, vagyis az árfolyamokat a korábban kifizetett osztalékokkal korrigálják az index számításánál. 

Az OTP-részvények pénteken 50 forinttal zártak a mindenkori rekord 27 ezer forintos szint alatt. A társaság jelentését pozitívan fogadták a befektetők és inkább a működési eredményre koncentráltak, semmint a sokféle adó (amely egy részéből az egész évnyi terhet elszámolták az első negyedévben) miatt csak 189 milliárd forintos negyedéves profitra. Heti szinten 2,5 százalékkal erősödtek a bankpapírok.

A Mol egyértelműen pozitív meglepetést hozott a szintén pénteken publikált jelentésben, meg is indult az árfolyam, és 1,8 százalékos heti erősödéssel zártak az olajpapírok. 

A Richter és a Telekom jelentése a következő héten esedékes. A távközlési papír árfolyamából „eltűnt’ 100 forint, de csak annyi történt, hogy utoljára szerdán lehetett osztalékra feljogosító részvényt venni a tőzsdén. A Telekom papírok azonban csak 66 forinttal voltak a pénteki záráskor a szelvényvágás előtti szint alatt. A Richter papírok lényegében stagnáltak és 10 850 forinton zárták a hetet. A gyógyszergyártó bejelentette, hogy partnercéggel közösen beszáll az elhízás elleni injekciós terápiák fejlesztésébe. 

Az Equilor elemzői szerint a négy blue chip papír közül emelkedő trendben maradt az OTP és a Telekom, míg a Mol és a Richter árfolyammozgása semleges. Volatilitás szempontjából pedig az OTP befektetői számíthatnak nagyobb árfolyamkilengésekre. 

Látható volt, hogy a befektetők a négy blue chip részvények kereskedésekor sokkal inkább koncentráltak a vállalatok háza tájáról érkező hírekre, a legpesszimistább várakozásokat is alulmúló magyar gazdaság állapotáról szóló adatokat inkább ignorálták. Így a rémesen rossz GDP adat és a pénteki inflációs szám sem rontotta el a hangulatot a tőzsdén. 

Mint ahogy a magyar deviza is stabil heten van túl, az euró-forint 402,5-407 közt oldalazott. A várakozások (3,7-4,3 százalék) felső szintén alakuló, 4,2 százalékos éves növekedést tükröző áprilisi inflációs adat forinterősítő hatásúnak bizonyult, mivel rontotta az MNB (idei) kamatcsökkentési esélyeit.

A kilátások továbbra is bizonytalanok, de úgy gondoljuk tartós és nagymértékű forint erősödés esélye meglehetősen korlátozott. Az EUR/HUF keresztárfolyam 400-410 között alakulhat rövid távon

– fogalmazott pénteken Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.

Az euró-forint keresztárfolyam heti mozgása.

Ezek voltak még fontos tőkepiaci események a héten:

  • Áttörte a lélektani 100 ezer dolláros szintet a Bitcoin árfolyama, ezzel az áprilisi mélypontokhoz képest már több mint 30 százalékot erősödött a kriptodeviza. Pénteken 103 ezer dollár felett zárt a BTC.
  • A Reuters információja szerint az Nvidia módosítani fogja a kínai piacra szánt H20-as chipjeit, hogy megfeleljen az amerikai kormány szigorított intézkedéseinek. 
  • A Commerzbank 834 millió eurós negyedéves profitot ért el, meglepve az elemzőket. A német hitelintézet továbbra is küzd az Unicredit ellenséges felvásárlási kísérlete ellen.
  • A német tőzsde megbicsaklott szerdán, miután elsőre nem kapott elég szavazatot és csak pár órával később lett kancellár Friedrich Merz. Később a képviselők után korrigált a német piac is, pénteken pedig történelmi csúcson is járt a DAX index, ezzel idén 17,3 százalék pluszt mutat a frankfurti mutató.
  • Megerősítette 2025-ös pénzügyi előrejelzését a BMW. A vállalat arra számít, hogy a jelenlegi globális autóipari vámok egy része ideiglenes lesz, és júliustól csökkenni fog. 
  • Jobban aggódik a vámok miatt a Ferrari, a luxusautó-gyártó első negyedéves nyeresége 17 százalékkal 412 millió euróra nőtt, idei teljes évi profitjukra azonban negatív hatású lesz az EU-ból az Egyesült Államokban importált kocsikra kivetett amerikai vám. 
  • A Ford pedig már ott tart, hogy felfüggesztette éves előrejelzését és azzal kalkulál, hogy Trump vámintézkedései miatt 1,5 milliárd dollár veszteség éri. Az autógyártó első negyedéves profitja jelentős visszaesést mutat, a tavalyi 1,3 milliárd dollár után csak 471 millió dollárt sikerült produkálni. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!