BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzügyi balhé a Juventusnál

Tőkeerős vállalat szerzett kisebbségi tulajdonrészt az olasz Agnelli család által irányított, évek óta pénzügyi gondokkal küzdő Juventusban, a fogadtatás azonban messze nem úgy sikerült, ahogy a befektető elképzelte.

2025. június 29. vasárnap, 09:52

Fotó: Getty Images / Silvia Lore
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába telt már el négy hónap azóta, hogy a Tether stablecoin-t kibocsátó vállalat kisebbségi részesedést szerzett a Juventus FC-ben, Olaszország egyik legismertebb futballklubjában, az új befektetőt továbbra sem látják szívesen.

A Tether Holdings jelenleg a Juventus részvényeinek 10,7 százaléka felett rendelkezik befolyással, a részesedés piaci értéke 128 millió euró.

Ezzel a második legnagyobb befektetőnek tekinthetők a többségi tulajdonos, az Agnelli család pénzügyeit kezelő vállalat, az Exor mögött.

A Tether felbukkanása óta a két fél között a kommunikáció nagyon nyögvenyelősen halad, panaszkodott az El Salvadori székhelyű kriptovaluta cég vezérigazgatója, Paolo Ardoino. Ahogy jelezte, az Exornál falakba ütköztek, hiába érkeztek komoly szándékkal: növelni szeretnék részesedésüket a futballklubban, ha a jövőben tőkeemelésre kerülne sor. Ráadásul

a Tether azt is szeretné elérni, hogy helyet kapjanak az igazgatóságban.

De még addig sem sikerült eljutni, hogy a felek leüljenek tárgyalni. A szezon még tart, a Juve a klubvilágbajnokságon érdekelt, amely július végéig tart, addig nem is várható előrelépés üzleti ügyekben. Arról egyébként még nincs döntés, hogy a klub valóban rászorul-e külső tőke bevonására és azt a Tetherrel, vagy más befektetőkkel képzelik el.

A Juvét több mint száz éve az Agnelli család irányítja 

A klubot 1923 óta irányítja az Agnelli család, az Exoron keresztül a fociklub részvényeinek kétharmada az övék. Az Exor befektetési holdingvállalat nagyságrendileg 40 milliárd dollárnyi befektetés felett diszponál, benne van a Stellantisban, részvényese a Ferrarinak, illetve a Christian Louboutin nevű francia divatcégben. 

A Tethert 2014-ben alapították, éveken át működött szinte irányítás nélkül, a mai napig nincs igazgatótanácsa és a vállalati struktúra sem nyilvános. 

Mint sok európai fociklub, a Juventus is évek óta veszteséges. A torinói csapat 2001 óta működik nyilvános társaságként, a tőzsdei bevezetéskor a részvények 35 százaléka került magánbefektetőkhöz. A forrásbevonás célja a stadion átalakítása és új edzőközpont felépítése volt.

Márciusban kezdtek hírek kiszivárogni arról, hogy a klub tőkeemelést fontolgat, elég tág határokon belül, 15-100 millió euró közötti összegben. A pénznek lenne helye, a végleges számok még nem ismertek, de várakozások szerint a folyó üzleti évet 18 millió euró veszteséggel zárhatja a klub. Agnellieék ebből 15 millió eurót készpénzben megelőlegeznek, de ezentúl állítólag hajlanak külső tőke bevonására is, de csak addig a szintig, hogy az ő részesedésük ne csökkenjen 65,4 százalék alá. 

Ellentétben az európai fociklubokkal, a kriptocég valósággal lubickol a szabadon elkölthető pénzben, csak amerikai állampapírokból tartanak 115 milliárd dollárnyit az egyébként 150 milliárd dolláros portfóliójukban, amit az USDT-tokenek fedezeteként építettek fel. Tavaly 13 milliárd dollár nyereséget realizáltak. 

A Tether Holdings azonban hiába rendelkezik több mint 10 százalékos részvénycsomaggal, egyelőre nem sikerült tárgyalnia igazgatósági helyről, vagy egyéb pénzügyi ügyletekről. Ez eléggé fel is háborította Ardoinót, aki könnyen letehet tervéról, hogy további Juve-részvényeket vásároljon a tőzsdén. Ardoino mellett egyébként a Tether elnöke is olasz (Giancarlo Devasini), ráadásul mindketten gyerekkoruk óta Juventus szurkolók.  

Idén a fociklub részvényeinek árfolyama 11,4 százalékkal emelkedett, az elmúlt egy évben pedig 50 százalékkal. 

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet