BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Joe Biden kibabrált Japánnal, a dollár pedig a fél világgal

Megközelítette a paritást a héten a dollár árfolyama az euróval szemben. A tőzsdéken még visszafogott a pörgés, de jó hír, hogy az amerikai piacok több napos esés után korrigálni tudtak a hét utolsó napján. Az Economx heti pénz- és tőkepiaci összefoglalója.

2025. január 5. vasárnap, 18:12

Fotó: AFP / Getty Images North America / Michael M. Santiago
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Letörte az 1,03-as szintet az euró-dollár árfolyama csütörtökön, ezzel újabb kétéves mélypontra csökkent a jegyzés, másnap viszont megérkezett a korrekció és ismét 1,03 felett zárult a legfontosabb devizapár árfolyama. 

Hónapok óta egyre kevesebb dollárt kell adni az euróért.

A dollárt a Fed monetáris politikájával kapcsolatos várakozások fűtik, várhatóan az amerikai jegybank az ehavi ülésén nem változtat a kamatokon, ezzel szemben az Európai Központi Bank nem teheti meg a rossz gazdasági adatok láttán, hogy ne lazítson a kamatkondíciókon. A heti kereskedésben 1,022 volt a mélypont. 

Megtorpantak a Tesla eladások. A negyedik negyedévben 496 ezer autót értékesített a társaság, valamivel a várt 503 ezres szám alatt. A teljes év 1,79 milliós értékesítéssel zárult, ami 1 százalékkal elmaradt a 2023-astól. Amióta a Tesla autókat gyárt, a 2024-es év volt az első, amikor nem nőttek az eladások év/év alapon. 

Nagyot emelkedtek az olajárak. Pénteken 76,7 dollár fölé emelkedett a Brent hordónkénti jegyzésára, ami több mint két hónapos rekord. Az emelkedést egyrészt a belengetett kínai gazdaságélénkítő intézkedések segítik, másrészt az amerikai olajkészletek csökkenése is fölfelé hajtja a jegyzésárakat. 

A magyar tőzsdére visszafogott forgalom volt jellemző, a BUX több alkalommal is megközelítette a 80 ezer pontos szintet, de nem sikerült átvinni a lélektani szintet. A forgalom alacsony volt, a befektetők többsége várhatóan csak hétfőn tér vissza. A tengerentúlon több negatív nap után pénteken megjött a korrekció, amivel az S&P 500 index 5942 ponton zárta a hetet (a mindenkori csúcs 6090 pont, amit december 6-án sikerült elérni). 

A magyar deviza viszont nagyon megszenvedte az év elejét, pénteken 416 fölött is járt az euró-forint keresztárfolyam, ahonnan csak fillérekkel sikerült kozmetikázni az elég lesújtó összképet.

A háttérben a dollár hetek, sőt hónapok óta tartó erősödése húzódik meg, amely hagyományosan nem kedvez a feltörekvő piaci kisebb devizáknak. A dollárt kétéves csúcson jegyzik a forinttal szemben, így hiába zárult 2024 egészen vállalható, 395 forintos dollár árfolyammal, azóta járt már 405 felett is a kereskedés.

Folytathatja a lazítást az Európai Központi Bank. Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Jannisz Szturnarasz azt nyilatkozta, hogy az alapkamat ősz környékére 2 százalék körüli szintre csökkenhet. A jegybankár előrejelzése összhangban van a piaci várakozásokkal, melyek szerint az EKB 2025 közepéig minden ülésen kamatot vág, azaz összesen négyszeri kamatcsökkentésre lehet készülni. Az euróövezeti adatok alapján nincs ok kivárni, egyértelműen alacsonyabb kamatokkal kell támogatni a gazdaságot. 

Joe Biden amerikai elnök megvétózta a U.S. Steel felvásárlását, a társaságra a japán Nippon Steel tett 14,9 milliárd dolláros ajánlatot. Korábban is voltak félelmek, hogy a megaüzlet a kútba eshet, mivel szakértők figyelmeztettek, hogy a felvásárlással csökkenhetnek az amerikai cég kapacitásai, ami nemzetbiztonsági szempontból kockázatot jelent. 

Korrigált a kriptopiac. A bitcoin 94 ezer dollár alatt zárta a 2024-es évet, az újév első hetének végére viszont már a 97 600 dolláros szint felé közelített az árfolyam. 

December 31-én az Államadósság Kezelő Központ a magyar állam nevében eljárva újabb, 462 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzeti Banktól. A másodpiacon emelkedtek a hozamok, a 20-éves referenciapapír hozama hosszú idő után ismét 7 százalék fölé emelkedett. 

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet