BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sikerült a küldetés: pénzt hoz haza az OTP Oroszországból

Felveheti az orosz leánybankja nyereségének egy részét osztalékként az OTP Bank, erről megszületett a közgyűlési döntés és az engedélyek is befutottak a hazautaláshoz.

2024. szeptember 20. péntek, 11:39

Fotó: Getty Images / NurPhoto / Michal Fludra
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OTP orosz leánybankja 9,67 milliárd rubel (37 milliárd forint) osztalék kifizetéséről döntött az első félévre. A lépésről az Erste számolt be reggel, a Bloomberg rövidhíre alapján. 

Csányi Sándor még az áprilisi közgyűlésen arról beszélt, hogy éves szinten 100 milliárd forintot szeretnének hazahozni Oroszországból. A magyar központú hitelintézet azon kevés cégek egyike, amely osztalékot tud kivenni az orosz leányvállalatából, így a hír mindenképpen pozitív az Erste elemzője szerint.

A szankciókkal sújtott Oroszországban az OTP Bank továbbra is működik, mint a fenti példa mutatja, nyereséges is, igaz az üzleti tevékenységet „lecsavarták”, az szinte kizárólag áruvásárlási hitelközvetítésre és betétgyűjtésre korlátozódik. Nem nyújtanak más hitelt, illetve nem vásárolnak orosz állampapírokat sem. 

Az OTP magyar menedzsmentjét több alkalommal felszólították már, hogy vonuljon ki Oroszországból. Erre a szándék is megvan az OTP részéről, de az exit-hez  Putyin elnök engedélye is szükséges, ráadásul a számításaik szerint a könyv szerinti érték maximum feléért lehetne eladni az OTP Bank Oroszországot, amiből még adózni is kellene.

Egyébként az első félévet 57,2 milliárd forint nettó nyereséggel zárta az OTP orosz leánybankja, ami 11 százalékkal magasabb a 2023 első hat hónapjában elértnél. A nettó kamateredmény 38 százalékkal 82,6 milliárd forintnak megfelelő rubelre emelkedett. Az orosz leánybank teljesítő hitelállománya a félév végén 843 milliárd forintot tett ki, a nettó kamatmarzs pedig 9,75 százalék volt.

A közgyűlés döntése szerint a féléves nyereség 65 százalékát utalják Magyarországra osztalék formájában. Az orosz jegybank a megszavazott 9,67 milliárd rubelnél egyébként magasabb összegre (13,6 milliárd rubelre) adott osztalékfizetési engedélyt az első félévre. 

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet