BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiterítik a lapokat, folytatódhat a Telekom-sztori

Stabil profitszámok érkezhetnek a Magyar Telekomtól, a bevételeknél nagyobb ütemben nőhetett a nyereség.

2024. augusztus 6. kedd, 16:35

Fotó: Getty Images / Rolf Vennenbernd
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt napokban a Telekom részvények is együtt mozogtak a piaccal, de a főleg hétfőn látott gyatra szereplés ellenére a magyar távközlési szolgáltató még mindig a befektetők egyik kedvence idén, szerda délután pedig az is kiderül, indokolt volt e az elmúlt hónapokban látott árfolyam-emelkedés.

A Magyar Telekom a szerdai tőzsdezárást követően 17.30-kor élesíti második negyedéves beszámolóját, a várakozások szerint igencsak szép profitszámokkal. Így – ha a hétfőn látott pánikhangulat nem tér vissza a globális tőkepiacokra – akár folytatódhat a Telekom sztori, s mehetnek tovább az idén 55, az elmúlt egy évben pedig 148 százalékkal dráguló részvények.

Az elemzői konszenzus szerint a Magyar Telekom negyedéves árbevétele megközelítette a 236 milliárd forintot, az üzemi eredmény (EBIT) az 56 milliárdot, a nettó profit pedig a 39 milliárd forintot.

Az utóbbi adat a legérdekesebb, ha beigazolódnak a várakozások, akkor éves összevetésben közel 75 százalékkal javíthatott a jövedelmezőségén a társaság. Az árbevétel 13-14 százalékkal nőhetett, ami közel megegyezik a március elején végrehajtott, 15 százalékos tarifakorrekcióval.

Azonban a költségek emelkedése, még a béremelésekkel együtt is, jóval elmarad a bevételek dinamikájától, ez pedig lehetővé teszi, hogy kiugró profitbővülésről jelentsen a vállalat. Ha valóban 39 milliárd forint körül alakul az adózott nyereség, akkor az azt jelenti, hogy 16,5 százalékos nettó profitrátát érhetett el a Telekom.

A magas jövedelmezőség az osztalék miatt is lényeges, az idei nettó eredmény 60-80 százalékát fizetik ki részvényesi juttatásként jövőre (osztalék és részvény visszavásárlások formájában).

Kép: economx

Az első negyedévi nyereség 38 milliárd forint volt a Telekomnál, vagyis stabil számokra képes a társaság és ezek alapján nem tűnik elrugaszkodottnak a 128 milliárd forintos éves eredményprognózis. Amelyből - az idei juttatási rátából kiindulva - közel 90 milliárd forint (részvényenként: 95,4 forint) kerülhet vissza a befektetőkhöz, ez a jelenlegi árfolyammal kalkulálva 9 százalékos hozammal érne fel. De mint az az árfolyamon is látszik, a Telekom papírokat már nem kizárólag az osztalék és a részvényesi javadalmazás miatt keresik a befektetők. 

A gyorsjelentésben a menedzsment tehet utalásokat a következőkre:

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet