BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Romokban az olajpiac - ingyen van

Tovább folytatódik az olajár esése, soha nem volt olyan alacsony a nyersolaj hordónkénti ára, mint hétfőn.

2020. április 20. hétfő, 21:28

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A zuhanás mögött az alacsony kereslet, az olajcégek csökkenő likviditása, és a tárolók telítődése áll. Az amerikai könnyűolaj, a WTI májusi árfolyama magyar idő szerint fél kilencre -37 dollárra esett - írja nemzetközi források nyomán az Index.

A járvány miatt drasztikusan visszaesett a kereslet, 20 éve nem volt ilyen alacsony a nyersolaj ára.

Májusra, mire életbe lép az OPEC és a szervezeten kívüli nagy olajtermelők között létrejött megállapodás a termelés korlátozására, az amerikai olajtározók már megtelnek. A piacon szinte mindenki igyekszik megszabadulni a májusi átvételi kötelezettségektől.

Az OPEC és a szervezeten kívüli nagy olajtermelők együttesen májustól a tavalyi globális felhasználásnak akár ötödével csökkenthetik a világ olajtermelését. Tavaly közel napi százmillió hordó volt a világ olajfelhasználása. A termeléscsökkentésre tett ígéret pedig elérheti a napi húszmillió hordót is. A megállapodás hatálya május-júniusra érvényes.

Az amerikai WTI nyersolaj májusi szállítású kontraktusa hétfőn először hirtelen mintegy 90 százalékkal 2 dollárra csökkent hordónként, majd egy dollár alá esett, végül a jegyzés negatívba fordult. Az AP hírügynökség beszámolója szerint a jegyzés végül elérte a mínusz 37 dollárt is.

Rácz Gergő
Rácz Gergő

Ez is érdekelhet