Rendkívüli közgyűlést tartott a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) augusztus 14-én, ahol a részvényesek vállalati hitelkövetelések értékpapírosítását támogató és ezáltal a hazai értékpapírosítási piac kialakulását elősegítő tanácsadó cég alapításáról döntöttek.
A közgyűlési előterjesztés elfogadását követően az Első Értékpapírosítási Tanácsadó Zrt. 50 millió forint jegyzett tőkével, emellett 750 millió forint tőketartalékkal, összesen 800 millió forint induló tőkével jön létre.
Csomagolt értékpapírok
A tőkepiacról szóló törvény április eleji módosítása tette lehetővé a BÉT számára, hogy - a Magyar Nemzeti Bank engedélyével - értékpapírosítást elősegítő szervezői és tanácsadói tevékenységet folytasson, a befektetők érdekeinek védelmét is fokozottan szem előtt tartva. Az új leányvállalat szolgáltatáspalettájának részletes kidolgozása az alapítást követő egy évben várható.
Az értékpapírosításban a kezdeményező fél általában egy hitelintézet, a technikai megvalósítást egy úgynevezett különleges célú gazdasági társaság (Special Purpose Vehicle - SPV) végzi. A lejegyzők többnyire intézményi befektetők, emellett tanácsadóként részt vesz benne az a tanácsadó cég, amelyet a BÉT alapít majd.
Első körben a bank a kiválasztott eszközeit - vállalati hiteleit - egy portfólióba rendezi, majd átruházza azt egy SPV-nek. Az SPV az átruházott hitelek (viszont-) finanszírozására kötvényt bocsát ki elsősorban intézményi befektetők számára. A létrehozásra kerülő tanácsadó cég ebben a folyamatban részt vevő szereplőknek nyújthat különböző szolgáltatásokat.
