BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megérkezett a jelzés - komolyan kell venni?

Az elmúlt két hétben az amerikai részvénypiacon ötször is megjelent az úgynevezett Hindenburg ómen, erre utoljára 2007 nyarán volt példa, akkor egy ötéves bikapiac végét jelezte.

2013. augusztus 15. csütörtök, 10:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt két hétben összesen öt alkalommal jelent meg az amerikai részvénypiacon a baljóslatú technikai jelzés, az úgynevezett Hindenburg ómen. Az ómen megjelenését ugyan nem követi automatikusan részvénypiaci összeomlás, azonban ha kialakul, az a részvénypiac sérülékenységét jelzi - írja a BusinessInsider.com.

Mint korábban írtuk, a komplex technikai mutató nevét a világ legnagyobb léghajójáról kapta, amely miután teljesítette tizenhetedik transzatlanti útját, 1937-ben New York közelében felrobbant, s rövid idő alatt a lángok martaléka lett. A mutatót egy Jim Miekka nevű matematikus és technikai elemző fejlesztette tökélyre, s meglehetősen bonyolult feltételrendszere van. A New York Stock Exchange-en az adott napon az éves csúcsot és éves mélypontot ütő részvények aránya egyaránt nagyobb kell legyen a tőzsdén jegyzett összes papír 2,2 százalékánál. Lehetőleg a két szám közül a kisebb is legyen nagyobb, mint 68. Az adott napon a McClallen-oszcillátor nevű mutató (az aznap emelkedő és csökkenő részvények számából alkotott mutató, amely a piac állapotát mutatja) negatív tartományban kell tartózkodjon. A NYSE vezető indexének 10 hetes átlaga emelkedjen eközben. Az éves csúcsot ütő részvények száma nem lehet nagyobb, mint az éves mélypontot elérő papírok számának kétszerese.

Ha megjelenik a fenti formáció, akkor − legalábbis kitalálója szerint − 77 százalékos a valószínűsége annak, hogy egy 5 százalékot meghaladó értékű árfolyamcsökkenés következik be a vezető részvényindexekben a következő 40 napban, s 24 százalékos a valószínűsége, hogy egy nagyobb piaci összeomlás van soron. Bár sokszor előfordult már, hogy a fent leírt együttállás megvalósult a piacon, s ezt nem követte összeomlás, azonban tanulmányok szerint az elmúlt harminc évben az összes nagyobb piaci krachot megelőzte a Hindenburg-ómen. A piac rövid távú gyengeségét mindenesetre jól jelzi a mutató, az eddigi esetek mindössze 8 százalékában nem következett megjelenése után egy 2−5 százaléknyi lejtmenet a piacon.

A mutató alapján ugyanakkor meglehetősen nehéz spekulálni, erre jó példa idén áprilisi jelzése. A jelzés megjelenését követő huszadik kereskedési napon ugyanis megindult egy korrekció az amerikai részvénypiacon, amely 130 pontos esést hozott az S&P 500-as indexben, azonban a jelzés és a lejtmenet megindulása között eltelt időszakban még további 100 pontot emelkedett a vezető index értéke.

S&P 500 alapú CFD
Alfatrader

Art Cashin, a UBS Financial Services igazgatója szerint ugyanakkor a helyén kell kezelni a jelzést. Szerinte csak emiatt nem érdemes pánikolni, mert mindössze annyit jelent, hogy a piacban benne van a lehetősége egy nagyobb eladási hullámnak, azonban ez nem feltétlenül fog bekövetkezni.

Jason Goepfert, a Sentiment Trader szakértője eközben arra hívja fel a figyelmet, hogy a jelzés ilyen gyakorisággal tűnt fel az utóbbi években két alkalommal volt megfigyelhető. Az első a 2000-es medvepiacot megelőző időszak volt, a második pedig 2007-ben szintén egy hosszú ideig tartó lejtmenetet megelőzően.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet