Hétfő délelőttre 296,64-ig gyengült a forint az euróval szemben, ez 0,65 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél. A dollárral szemben 228,19-ig esett a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 241,93 forintot ért.
A forint gyengülése egyedülálló a térségben, hiszen az euró alig mozdult a dollárral szemben, és a régiós devizák is jól tartják magukat, a lengyel zloty például stagnál. Ez arra utal, hogy magyarspecifikus az esés, ami vélhetően ahhoz kötődik, hogy mától - elvileg - Matolcsy György a jegybank új elnöke. Bár pénteken a piac még szó nélkül elment a papírforma szerinti kinevezés mellett, az utolsó pillanatban Matolcsy még nemzetgazdasági miniszterként átírta a jegybank alapító okiratát nagyobb hatalmat adva az elnöknek az alelnökökkel szemben. Emellett hétfőre kiderült, hogy Pleschinger Gyula eddigi NGM-államtitkár lehet a Monetáris Tanács új külső tagja.
Márpedig ezek a hírek a félelmeket támasztják alá, hiszen Balog Ádám után újabb olyan döntéshozó kerül a jegybankba, akinek eddig nem volt tapasztalata a monetáris politikában.
