BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ütik a forintot - megjött a Matolcsy-hatás?

Gyengüléssel kezdte a hetet a forint azok után, hogy pénteken még szó nélkül elmentek a befektetők Matolcsy György jegybankelnöki jelölése mellett. Az új MNB-vezér első lépései azonban a félelmeket erősítik.

2013. március 4. hétfő, 11:29

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfő délelőttre 296,64-ig gyengült a forint az euróval szemben, ez 0,65 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél. A dollárral szemben 228,19-ig esett a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 241,93 forintot ért.

A forint gyengülése egyedülálló a térségben, hiszen az euró alig mozdult a dollárral szemben, és a régiós devizák is jól tartják magukat, a lengyel zloty például stagnál. Ez arra utal, hogy magyarspecifikus az esés, ami vélhetően ahhoz kötődik, hogy mától - elvileg - Matolcsy György a jegybank új elnöke. Bár pénteken a piac még szó nélkül elment a papírforma szerinti kinevezés mellett, az utolsó pillanatban Matolcsy még nemzetgazdasági miniszterként átírta a jegybank alapító okiratát nagyobb hatalmat adva az elnöknek az alelnökökkel szemben. Emellett hétfőre kiderült, hogy Pleschinger Gyula eddigi NGM-államtitkár lehet a Monetáris Tanács új külső tagja.

Márpedig ezek a hírek a félelmeket támasztják alá, hiszen Balog Ádám után újabb olyan döntéshozó kerül a jegybankba, akinek eddig nem volt tapasztalata a monetáris politikában.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet