BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kártérítést fizetne a Facebook-fiaskóért a Nasdaq

A Nasdaq OMX összesen 40 millió dolláros kártérítési alapot ajánlott készpénzben, illetve kedvezmények formájában azoknak a brókercégeknek, amelyeket kár ért a Facebook első kereskedési napjának technikai malőrjei miatt. Javaslatát többen élesen támadják.

2012. június 7. csütörtök, 14:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nasdaq által ajánlott összegből 13,7 millió lenne a készpénz, amely egyrészt a Nasdaq saját 10,7 milliós nyeresége a rekord magas forgalmat hozó első nap kereskedéséből, illetve az alapszabály által megengedett maximális 3 milliós kártérítésből állna. A fennmaradó részt viszont a brókerházaknak adott díjkedvezmények tennék ki, amely a tőzsdeüzemeltető véleménye szerint fél éven belül teljes mértékben kompenzálná a károsult cégek zömét.

A javaslat utóbbi része viszont már számos piaci szereplőnél kiütötte a biztosítékot. A nagy rivális NYSE Euronext szerint a kedvezmények ötlete nem más, mint burkolt machináció, amely indokolatlan versenyelőnyt biztosít a Nasdaqnak. A nagybani áregyzőknek, így a Citigroupnak, a UBS-nek és a Knight Capital a Wall Street Journal forrásai szerint összessgében 100 millió dollárt buktak azon, hogy a Nasdaq rendszerében az első nap a túlterheltség miatt nem lehetett törölni és módosítani a bevitt ajánlatokat, illetve a megkötött ügyletek visszaigazolása is csak több órás késéssel érkezett meg.

A saját bevallása szerint csak egymaga 35 millió dolláros kárt szenvedő Knight Capital közleménye szerint a javaslat elfogadhatatlan, és csalódotttak, hogy a felajánlott összeg csak töredékét fedezi a károknak. Az ügyhöz közel álló források szerint viszont a Nasdaq bejelentése csupán nyitó licit, és további egyeztetéseket követően még finomodhat.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet