BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz üzlet volt a finomítás a Molnak

Már az elemzők várakozásaiból is kitűnt, hogy a Mol sok leírással járó nehéz negyedévet zárhatott a tavalyi év utolsó három hónapjában, amit be is igazolt a cég ma megjelent gyorsjelentése.

2012. február 24. péntek, 08:37

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az upstream jobb, a downstream viszont rosszabb eredményt hozott a Molnak a vártnál, így, bár EBITDA és üzleti eredmény szintjén jobb, nettó szinten elemzői várakozásoknál gyengébb a eredmény, amit  a pénzügyi és az egyszeri tételek jelentősen tovább rontottak  - derült ki a Mol ma megjelent gyorsjelentéséből. A riport szerint a kitermelés jelentős csökkenése várható az idén.

Már az elemzők várakozásaiból is kitűnt, hogy a Mol sok leírással járó nehéz negyedévet zárhatott a tavalyi év utolsó három hónapjában, amit be is igazolt a cég ma megjelent gyorsjelentése. A társaság 18 milliárdos egyszeri tételek nélküli nettó eredménye is alig több mint a fele a széles sávban szóródó elemzői konszenzus értékének, amin tovább rontottak az egyszeri tételek és a pénzügyi eredmény. Utóbbi kettő közül egyértelműen kimagaslik hatásával az olasz IES (a mantovai finomító) kapcsán eszközölt közel 35 milliárdos goodwill leírás és az 53,9 milliárd forintos pénzügyi veszteség (közel annyi, mint az ezen a soron egész éves mínusz), amely a gyorsjelentés tanúsága szerint a CEZ opció átértékelésén a gyenge forint és az alacsony Mol részvényárfolyam miatt elszenvedett nem realizált pénzügyi veszteség következménye.

A Szíriában az utolsó negyedévben gyakorlatilag leálló eredménytermelés - az INA az utolsó negyedévben csupán egy minimális összeget kapott meg ott folyó kitermelése ellenértékeként - ellenére a várakozásokat jóval meghaladó 87 milliárdos üzleti eredményt tudott hozni az upstream üzletág. Az erős dollár és gyenge forint párosulva a magas kőolajárakkal a szokásos módon jó hatást gyakorolt a Mol kitermelési eredményeire annak ellenére, hogy a hazai bányajáradék-fizetési kötelezettség emiatt 12-ről 18 százalékra emelkedett már. Az társaságnál jelenleg már hosszabb ideje ez az üzletág az, amely a pozitív hírek többségét szolgáltatja, ez most is így történt. Ebben szerepet játszott az egyébként a negyedévben szinte csak rosszabbnál rosszabb hírekkel szolgáló INA esetében a sisaki finomító újraindulásakor, az addig felhalmozott készletek megnövekedett értékesítése.

Csökken a kitermelés

Ugyanakkor ahogy a szintén ma közzétett termelési riportból kiderül elsősorban a szíriai helyzet miatt ez az üzletág is tud negatív hírrel szolgálni. Az onnan származó jövedelmek kiesése jövőre ugyanis a társaság normál üzletmenet mellett már csupán napi 135 ezer hordó olaj-egyenértékes kitermelést tervez ami jóval kevesebb mint a tavalyi 147, illetve az utolsó negyedéves 143 ezer hordót meghaladó napi kitermelési szint. A riportból kiderül, hogy teljes SPE irányelvek szerinti 2P készletbecslése a társaságnak 682 millió hordó olajegyenérték volt 2011. december 31-én (a tavaszi közgyűlés idején még csupán 619 millió hordó). A magasabb készletszint miatt a társaság - az idei jelentős csökkenés után - csupán 2014-re várja, hogy évente 3-4 százalékkal tudja majd növelni kitermelését. A növekedést rövidtávon legnagyobb némileg meglepő módon az orosz mezőkön várja a társaság.

Rövid értékelés
Összességében a gyorsjelentés megerősíti, hogy a Mol tevékenységében a korábban jelentős felértékelődést hozó észak-irak kurdisztáni felfedezések pozitív kilátásai mellé negatívan sorakozott fel a tavaly egész évben folyamatosan romló finomítói környezet és újabban már a kitermelést is övező megnövekedett kockázat és rövidtávon rosszabb kilátások. A jelentésnek negatív árfolyamhatása valószínű.

A gyorsjelentés egyértelműen beigazolta ugyanakkor, hogy a finomítás Európában nem nevezhető jó üzletnek mostanság, amit a nemzetközi kitekintés is igazol (bár az OMV éppen ebben a negyedévben a várakozásoknál valamelyest jobban teljesített ebből a szempontból). A Mol downstream üzletága egyszeri tételek nélkül is a várakozásokat jóval meghaladó 41 milliárdos veszteséget ért el a tavalyi év utolsó három hónapjában ami többek között az olasz finomító 35 milliárdos goodwill leírása miatt az egyszeri tételek 89 milliárd forintra növeltek. Ez a hatalmas szám jól mutatja, hogy a finomításon - a gyorsjelentés által is hangsúlyozott rendkívül nehéz külső körülmények, az alacsony finomítói árrés, a szinte nullára csökkenő Brent-Ural áreltérés a magas olajárak miatt - manapság szinte lehetetlen nyereséget elérni. A Mol becsületére legyen mondva, hogy a két modern finomítója, a százhalombattai és a pozsonyi finomító az újra beszerzési árakkal számolva még így is minimális nyereséget tudott hozni, ami nem mondható el az INA sokkal kisebb és a felújításnak még csupán fele útján járó finomítóiról (a gyorsjelentés szerint az INA finomítói több mint 30 milliárdos veszteséget hoztak csak az utolsó negyedévben).

A downstream üzletágat emellett lefele húzta még a tavaly idesorolt a petrolkémia üzlet is. A TVK szintén ma megjelent gyorsjelentéséből is jól látszik, hogy a petrolkémiai árrések történelmi mélypontja miatt milyen mélyen jár az iparág. Bár a többi számhoz képest ez eltörpül, de a downstream üzletágnak ez is 8 milliárdos mínuszt jelentett. A Gáz és Midstream-nek elnevezett harmadik üzletág az előző negyedévhez hasonlóan viszonylag jól teljesített, itt a szezonálisan erősebb gázszállítást az INA gázkereskedelmének nagyobb vesztesége kiegyenlítette.

Almás Andor

a szerző rendelkezik Mol alapú kötvényekkel

Mol adatok (milliárd forint)
2011 IV. negyedév 2011 egész év
EBITDA 132,6 601,8
EBITDA speciális tételek nélkül 150,8 643,8
Üzleti eredmény 10,1 251,6
Üzleti eredmény speciális tételek nélkül 61,5 335,2
Pénzügyi eredmény -53,9 -57,0
Upstream üzleti eredmény 87,4 321,8
Downstream üzleti eredmény -88,8 -75,5
Downstream üzleti eredmény speciális tételek nélkül -41,1 -1,7
Gáz midstream üzleti eredmény 12,3 61,6
Nettó eredmény -31,0 152,1
Nettó eredmény speciális tételek nélkül 18,5 221,3
Részvényenkénti eredmény (Ft) -355,0 1 747,0
Részvényenkénti eredmény speciális tételek nélkül (Ft) 211,0 2 543,0
Forrás: MOL
Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet