Az Erste október 10-én közölte, hogy idén 800 millió euró veszteségre számít a magyarországi rögzített árfolyamú végtörlesztések, az eurózónás kötvénykitettsége, illetve cds-portfólióján eszközölt leírások miatt. Utóbbi esetében a gondot az okozta, hogy a bank a múlt héten tért át a cds-ek származékos eszközként való könyvelésére, szemben a biztosítási követelésként csupán amortizációs értékvesztéssel történő nyilvántartással. Így az eszközök piaci értékre való átértékelése komoly mínuszt hozott.
A másik vizsgálat Andreas Triechlre vonatkozik, aki alig két héttel a profitfigyelmeztetés előtt egy interjúban közölte, a magyarországi végtörlesztések dacára tarthatóak az idei profitcélok. A jelentős veszteséget kilátásba helyező bejelentésre két és féléves mélypontra zuhant az Erse részvényárfolyama, magával rántva a szektor többi szereplőjének jegyzését is. Az FMA azt szeretné feltárni, hogy a bankvezér elkövetett-e tiltott árfolyambefolyásolást, illetve a bank maradéktalanul eleget tett-e közzétételi kötelezettségeinek.
