Az augusztusi tőzsdei áresés számos hedge fund menedzsert ért váratlanul, s ez jelentős veszteségeket eredményezett a kezelt portfóliókban, sokan likvidálásokra kényszerültek, s ezzel bebetonozták veszteségeiket - írja a Financial Times. Az iparággal foglalkozó tanácsadó cég, a Hedge Fund Research előzetes adatai szerint az átlagos a hedge fund 4,1 százalék veszteséget termelt augusztusban, ezzel történetük negyedik legrosszabb hónapját zárhatják.
A legnagyobb vesztesek között ott van a 2007-es subprime-válság nagy nyertese, a Paulson & Co. Legnagyobb alapjuk, az Advantage Plus 14 százalékos mínuszt termelt a hónap során. Az alap egyik befektetője egymaga 4 milliárd dollárt bukott már idén. Más típusú, úgynevezett \"esemény-vezérelt\" alapok sem jártak sokkal jobban. A Jeffrey Altman által jegyzett 5 milliárd dollárt kezelő Owl Creek Asset Management vezető alapja 9,3 százalékos mínuszt halmozott fel augusztus közepéig a hó eleje óta, a York Capital 2 milliárdos alapja, a York Investment Fund 5 százalékot veszített. A lap szerint az alapkezelőket váratlanul érte az amerikai gazdaság helyzetének váratlan és drasztikus romlása, a vesztesek között elsősorban olyan alapok vannak, amelyek egyedi cégek részvényeit, egyedik termékeket válogattak portfólióikba. Az óvatosabb megközelítést alkalmazó alapok sem jártak jól.
A cikk szerint azok közül, akik portfólióikat eladási opciókkal és short pozíciókkal védik a piacon, sokan alulfedezték magukat, nem számítva ekkora áresésre a piacon. A JPMorgan tulajdonában lévő Highbridge Capital long/short alapja, amely elvileg eladási pozíciókkal fedezhetné magát, mégis 9,2 százalékot bukott a hónap közepéig, de nem járt sokkal jobban a Bill Ackman által futtatott Pershing Square sem 6,7 százalékos negatív teljesítményével. A brókerek szerint nagyon kevés alap kerülte el a mészárlást. A hatalmas veszteségek nyomán ráadásul sokan pánikszerűen elkezdték leépíteni pozícióikat, s így realiztálták a veszteségeket, és nem vettek már részt a piac elmúlt napokban bemutatott feltámadásában.
