BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: nem befolyásoltuk a piacot

A Mol Nyrt. határozottan visszautasít minden piacbefolyásolásra vonatkozó gyanúsítást - reagált a társaság a horvát sajtóban az INA részvényekkel kapcsolatban megjelent manipulációs találgatásokra.

2011. április 4. hétfő, 14:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol az MTI-vel hétfőn közölte, eddig is betartott és a jövőben is betart minden tőkepiaci szabályt és nemzetközi sztenderdet, ide értve a tőzsdei kereskedésre és az ezekkel kapcsolatos közzétételi kötelezettségekre vonatkozókat is.

Közölte azt is, hogy teljességgel alaptalanok és elfogadhatatlanok a mostanában tapasztalt kísérletek a Mol lejáratására.

A horvát pénzügyi felügyelet (HANFA) hétfőn közölte, hogy újabb egy héttel meghosszabbította az INA-részvények kereskedésének felfüggesztését a zágrábi értéktőzsdén.

A tőzsde honlapján a HANFA azzal indokolta a tilalom fenntartását, hogy egyes befektetőkről csak részben sikerült adatokat beszerezni.

A HANFA múlt hétfőn döntött a kereskedés felfüggesztéséről, hogy információkat gyűjtsön az elmúlt hónapokban indult részvényfelvásárlások hátteréről. Közölte azt is, hogy a külföldi felügyeletekhez is eljuttatta kérését: szolgáltassanak olyan információkat, amelyek segítenek az INA-részvényeket övező jelenlegi kereskedési aktivitással kapcsolatos tényezők feltárásához.

A Vecernji List napilap a birtokába került HANFA-jelentés alapján vasárnap azt közölte: a horvát pénzügyi felügyelet piaci manipulációval vádolja a Molt, mert az szerinte ciprusi cégeken és az ő megbízásukból vásárló New York-i Convergex brókerházon keresztül szerzett INA-részvényeket. Az Ante Samodol, a felügyelet elnöke által aláírt jelentés szerint a ciprusi felvásárlók mögött a Mol állhat, amely a titkos részvényvásárlásokkal \"megtévesztette a befektetőket\", hogy megszerezze az INA részvényeinek több mint 50 százalékát.

A lap azt állítja, hogy a HANFA ügyészségi feljelentése szerint az egyik leggazdagabb és \"az alvilághoz szorosan kötődő\" szlovák állampolgár, Mario Hoffman ugyanakkor pénzmosási céllal, szintén ciprusi cégen keresztül vásárolt INA-részvényeket az elmúlt hónapokban. A jelentés szerint azonban nem látni közvetlen kapcsolatot a szlovák pénzmosás és a magyar olajtársaság között.

Jelenleg a Mol 47,26 százalékos tulajdoni hányadával a legnagyobb részvényese az INA-nak, míg a horvát kormány 44,84 százalékkal rendelkezik. A decemberi, 2.800 kunás nyilvános ajánlattételi ár Mol általi közzététele óta az INA papírjainak árfolyama szinte folyamatosan emelkedett, a tőzsdei felfüggesztés előtti héten átlépte a 4.000 kunát.

Jadranka Kosor horvát miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy az INA papírjainak felvásárlása kapcsán ügyészségi nyomozás indult a HANFA feljelentése alapján Szlovákiára, Magyarországra és Ciprusra is kiterjedően. A zágrábi kormány eredeti terve szerint módosította volna az INA olajtársaság privatizációjával kapcsolatos törvényt, hogy egyetlen tulajdonos kezébe se kerülhessen 49 százaléknál nagyobb hányad, de a kabinet megvárja az ügyészségi vizsgálat eredményét.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet