BUX 138761.80 0,83 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Semmi nem akadályozhatta meg az esést

A brutálisan jó GDP-adat ellenére az amerikai tőzsdeindexek pénteken estére jelentős gyengülésbe váltottak; főleg a tech-szektort ütötték.

2010. január 29. péntek, 22:12

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A technológiai cégek részvényei a nap legnagyobb vesztesei, profitrealizálás indult meg a szektorban, miután az az utóbbi rally egyik legnagyobb hasznélvezője volt - idézi a marketwatch.com Owen Fitzpatrickot, a Deutsche Bank amerikai részvénypiacokért felelős vezetőjét.

A befektetők vélhetően bizonytalanok a szektor további eredményességét illetően, és ezt húzta alá az egyébként jó hírrel szolgáló Microsoft pénzügyi vezetője, Peter Klein is, aki a Bloomberg szerint úgy nyilatkozott, az üzleti szoftverek terén még várat magára a költések fellendülése.

Pedig a kereskedés korai szakaszában még egyértelműen a vevők voltak többségben New Yorkban.

Ezt több tényező is támogatta, így például a Fed-elnök körüli bizonytalanság csillapulása. Az amerikai szenátus megerősítette Ben S. Bernanke második ciklusra való jelölését, a képviselők 70-30 arányban voksoltak igennel Bernanke február elsejétől esedékes második négyéves megbízására.

Elsősorban azonban a vártnál messze jobb negyedéves amerikai GDP-adat jelenthetett volna extra támogatást az emelkedéshez. Ám a tavalyi utolsó negyedről jelentett 5,7 százalékos éves összevetésű gazdasági növekedési adat sok elemző szerint túl szép, hogy igaz legyen, és a tapasztalatok szerint a következő hónapok felülvizsgálatai jelentősen lejjebb vihetik a számot.

A nyitás után még egy kedvező fogyasztói bizalmi adat is napvilágot látott, és a chicagói beszerzési menedzser index is jobb lett a vártnál.

Mindennek ellenére az indexek a korai, 1 százalék körüli emelkedésből éles esésbe váltottak. A negatív folyamatnak az olyan, egyébként szintén jó hírekkel szolgáló óriások sem tudtak ellenállni, mint a Microsoft, amely 60 százalékos profitbővülést jelentett a legutóbbi pénzügyi negyedévről.

A technológiai szektoron belül meg kell említeni az Apple részvényeit; úgy tűnik, Steve Jobs és a minap bemutatott iPad mobilszámítógép nem győzte meg a befektetőket, a cég papírjai ugyancsak masszív árcsökkenéssel zártak. A SanDisk, a flash memóriakártyák legnagyobb gyártója 10 százaléknál nagyobbat esett, miután eredményei csalódást keltettek.

A Wal-Mart viszont drágult, miután bejelentette a Li & Fung nevu globális kereskedo céggel kötött elonyösnek tuno üzletét, amivel csökkentheti importköltségeit.

Közben a dollár jelentősen erősödött, az euróval szemben például hathónapos csúcsot döntött, míg az olaj és az arany jegyzése csökkent. Az indexek között a Dow 0,5, az S&P 500 mutatója 1, a Nasdaq pedig 1,5 százalékkal zárt csütörtök esti szintje alatt. A Dow így 3,5 százalékkal gyengült januárban, ami az elmúlt 11 hónap legrosszabb havi teljesítménye.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet