BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ráijesztett az infláció a Wall Streetre

Az amerikai tőzsdeindexek gyengültek kedden, egy sor felemás megítélésű adat mellett a befektetőket a Fed monetáris tanácsának ülése foglalkoztatta. Az olaj viszont drágult, a dollár pedig háromhavi csúcsot ért el az euróval szemben.

2009. december 15. kedd, 22:17

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nyitás előtt publikált adatok tanúsága szerint az Egyesült Államokban novemberben a vártnál nagyobb mérékben nőttek a nagykereskedelmi árak, ami ismét az inflációs aggályok erősödéséhez vezetett. Ráadásul egy vártnál rosszabb feldolgozóipari adat sem javított a hangulaton, ahogyan vélhetően az sem, hogy az S&P leminősítette Mexikót.

Később, a makrogazdaság állapotáról közeli képet adó ipari termelési és kapacitás-kihasználtsági adat azonban a vártnál kedvezőbben alakult, ami az indexeket ismét fölfelé indította.

Az olaj jegyzése napok óta először ismét emelkedett, és megint 70 dollár fölé került, ami természetesen jót tett a nagyolajcégek árfolyamának is. A fekete arany áremelkedését egyebek mellett az is motiválta, hogy az elemzők esésre számítanak az amerikai készletekben, az OPEC pedig emelte a jövő évi olajkeresletre vonatkozó becslését, elsősorban a nagy feltörekvő országokra hivatkozva.

A pénzügyi szektort érzékenyen érintette, hogy a hitelkártyakibocsátók a behajthatatlan adósságok emelkedéséről számoltak be, és mindez az árfolyamokban is megmutatkozott. Mindez persze az általános hangulatot is befolyásolta, hiszen az év vége Amerikában is a vásárlások időszaka.

Közben a dollár háromhavi csúcsra erősödött az euróval szemben, egy euró nap közben mindössze 1,4531 dollárt ért. Később némileg csökkent a dollár ereje, miután a pénzügyi adminisztráció bejelentette, hogy a külföldi befektetők a szeptemberi 55,7 milliárd dollár után októberben mindössze 43,4 milliárd dollárnyi hosszú lejáratú amerikai állampapírt vásároltak.

A dollár erősödésébe talán az is belejátszott, hogy a Federal Reserve döntéshozói kedden találkoztak kétnapos kamatmeghatározó ülésükön, és a piacon vannak olyan hangok, miszerint az amerikai gazdaság fellendülését és a friss inflációs adatot látva a kamatemelési ciklus korábbi kezdete is elképzelhető, ez pedig fokozta a biztonságos befektetésnek tartott dollár iránti érdeklődést.

Az arany is drágult négy napi szakadatlan gyengülést követően, a sárga nemesfém 1125 dollár körül zárt a New York-i árutőzsdén.

Az összes nagy index fél százalék körüli mínuszban fejezte be a keddi kereskedést, ami a Dow esetében 10 452, a Nasdaqnál 2201, az S&P 500 indexében pedig 1108 pontos szintet jelöl.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet