Jelentős eséssel zárta a hét első kereskedési napját a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) a nap végén a mutatók mindegyike négy százalék fölötti mínuszt mutatott.
A befektetők pánikszerű eladásai 30 millió lejes forgalmat generáltak és az elmúlt három hónap legalacsonyabb szintjére húzták a mutatókat. A BVB vezető indexe a BET-C 4,67 százalékot zuhant, a blue chippek indexe a BET közel 5 százalékot esett. Az öt befektetési alap (SIF) közös mutatója a BET-FI mínusz 4,4 százalékon zárt, míg az energetikai szektorban érdekelt vállalatok papírjai átlagosan 4 százalékkal értéktelenedtek.
A piacot a SIF-részvények mellet leginkább bankpapírok húzták. Záráskor egy BRD SocGen (BRD) papír 11,10 lejbe került, ami közel 6 százalékkal kevesebb, mint előző nap.
A befektetői pesszimizmus egyik oka a tőzsdei cégek által közölt a vártnál is rosszabb féléves eredmények - állítják az elemzők.
Bár az első negyedévhez képest eredményekben némi javuléás tapasztalható, az előző év hat hónapjához viszonyítva a veszteség még mindig jelentős. A vállalatok nettó profitja ugyanis az idei év első felében 440 millió euró volt, 45,7 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában. Ezzel egy időben féléves pénzforgalmuk a tavalyi 5 milliárdhoz képest 3,8 milliárd euróra mérséklődött, ami közel 25 százalékos visszaesést takar.
