A szokásoknak megfelelően az Alcoa nyitja a negyedéves gyorsjelentési szezont szerdán; a bányaipari társaság az amerikai részvénypiacok zárását követően tesz közzé profittájékoztatását. (Ez magyar idő szerint este 10 óra utáni időszakot jelent.).
Az elemzői várakozások szerint az alumíniumgyártó bevételei 48 százalékkal csökkenhetnek az előző év azonos időszakához viszonyítva, így részvényenként 0,34 dolláros veszteséggel számolnak a szakértők. Amennyiben az elemzői előrejelzések valóra válnak, az Alcoa immár harmadik negyedévét mínuszban zárhatja.
Az alumíniumipari óriás a várakozásoknál nagyobb veszteséget produkált az idei első negyedévben. A 497 millió dolláros mínusz részvényenként 61 centet jelentett. Az egyszeri tételek nélküli 59 centes mínusz is nagyobb volt a konszenzus szerint remélt 51 centnél. A tavalyi első negyedévben még 303 millió dollár profitot termelt a cég.
A cég vezérigazgatója, Klaus Kleinfeld szerint a társaság válaszul a visszaeső keresletre takarékossági intézkedéseket léptetett életbe, ezek költségei is terhelték az első negyedéves mérleget. A társaság azonban nem biztos, hogy lépést tud tartani a visszaesés mértékével, az árbevétele 4,1 milliárd dollárra esett vissza 5,7 milliárdról.
Az Alcoa nemrég közölte, hogy negyedéves osztalékát 3 centre csökkenti a korábbi 17 centről, hogy megfelelő készpénz-tartalékokkal rendelkezzen a piaci visszaesés túlélésére.
A részvényenkénti 15 centes osztalékrésszel növelt biztonsági tartalék azonban korántsem biztos, hogy elegendő lesz - mutatnak rá elemzők -, mivel az alumínium iránti kereslet visszaesése a készletek rekordmagasságba emelkedésével párosult. Így könnyen lehet, hogy a költségcsökkentés és készpénz-tartalékolás fogja végigkísérni a cég egész idei évét.
Mindez meg is látszik az árfolyamon, az Alcoa részvényei kedden 9,41 dolláron zártak a tőzsdén, ami 9,2 milliárd dolláros kapitalizációt jelentett. Az elmúlt 52 hetet vizsgálva a maximumár 35,66 dollár, míg a minimum 4,97 dollár volt. (Árfolyamokat itt nézegethet)
Mélyponton az alumínimum termelése
Az alumíniumtermelés három évtizede nem látott mélypontja miatt az év végéig 23 százalékkal ugorhat meg a színesfém ára - állítja a Citigroup közelmúltban megjelent elemzése. Az elmúlt időszakban 5 százalékkal esett a gyártás, ami támaszt adott az áraknak, amelyek 3380,15 dollár/tonnás tavaly júliusi csúcsukhoz képest februárig 61 százalékkal zuhantak.
A termelés növekedését féken tartja viszont, hogy miközben a gazdaság, és ezzel együtt a könnyűfém iránti kereslet az erősödés jeleit mutatja, az idén eddig csaknem 60 százalékkal dráguló energiahordozók miatt nagyon magasak a költségek, ami egyelőre nem ösztönzi a gyártókat az alumíniumkohók beizzítására.
