A változtatásokra igencsak nagy szüksége lenne a román piacnak, az előző évben beígért IPO-kibocsátások rendre elmaradnak, a befektetők rendelkezésére álló eszközök szűkösek, így nem csoda, hogy a napi forgalom átlagosan nem haladja meg az 5 millió eurót. A piac fellendítése érdekében tett legfontosabb intézkedések nyomán hamarosan sor kerül az ETF (Exchange Traded Fund - Tőzsdén Kereskedett Alap) befektetési jegyek tőzsdei bevezetésére, létrejön a másodlagos értékpapírpiac (OTC), de lehetőség lesz a "stop loss" és "take profit" kötések alkalmazására is. Emellett, várhatóan még az idén külföldi részvényekre is lehet üzletet kötni a BVB szabadpiacán - összegezte a tőzsdevezetés terveit Stere Farmache a BVB elnöke. A tőzsde reformja már gőzerővel zajlik, a román központi bank (BNR) első lépésként a napokban már jóvá is hagyta azt a jogszabály-módosítást, mely lehetővé teszi a kölcsönvett részvények eladását (short-selling). Az új jogszabály már csak az Országos Tőkepiac-felügyeleti Bizottság (CNVM) kézjegyére vár. Miután hétfőtől a jelenlegi 15 százalékról 40 százalékra emelkedik a BET indexhez tartozó tíz - likviditását tekintve - legjelentősebb vállalat papírjaira vonatkozó napon belüli értékváltozási küszöb, (Napi online 2009.06.05) a shortolás igen kifizetődő lehet a rizikót vállaló befektetőnek.
