BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elfelejthetjük az alacsonyabb kamatokat?

A magyar gazdaság rossz állapota a kamat szinten tartására fogja ösztönözni a jegybankot; 2009 végén várhatóan a jelenlegi, 9,5 százalékon lesz a jegybanki alapkamat - vélte Háda Bálint, a Quaestor Zrt. vezető elemzője.

2009. június 9. kedd, 13:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormányzati intézkedések ugyan pozitív irányba mutatnak, de a gazdasági mozgatóerők nélkül nem tudják meghozni a várt hatást, tartósan nem képesek biztosítani a költségvetés szerkezetének átalakulását és a növekedés előmozdítását - mondta Háda Bálint.

Az elmúlt negyedévben a magyar gazdaság fundamentumai csak tovább romlottak, soha nem látott mértékben gyengült a GDP-mutató, és régiós összehasonlításban a hazai gazdaság teljesítménye a leggyengébb - fogalmazott az elemző. A magyar gazdaság számára az exportpiacok fellendülése hozhatna pozitív változást, de ez egyelőre várat magára. A befektetői hangulat, a kockázatvállalási hajlandóság ugyan javult, de a megjelent makrogazdasági mutatók egyelőre nem támasztják alá az optimista várakozásokat - tette hozzá.

Mindez az elemző szerint a kamat szinten tartására fogja ösztönözni a jegybankot. Megjegyezte, hogy év közben elképzelhető a kamatszint ideiglenes csökkentése, de 2009 végén várhatóan a jelenlegi, 9,5 százalékon lesz a jegybanki alapkamat.

A részvénypiacok az elemző szerint a nyáron kivárásra rendezkednek be, így célszerűnek tartja nyaralás előtt zárni a pozíciókat. A tőzsdéken március eleje óta tartó emelkedő hullám Háda Bálint szerint megtorpanhat a következő hónapokban, mivel a reálgazdasági folyamatokban még nem látni valódi javuló tendenciát.

A Questor vezető elemzője szerint a válság a második szakaszába lépett, és az elkövetkező időben az államok adósságára terelődik a hangsúly a vállalati és lakossági adósságokról.

Elképzelhető, hogy újra inflációs veszéllyel kell szemben nézni a világgazdaságban - hívta fel a figyelmet Háda. Ezt egyrészt a forgalomba kerülő pénzmennyiség növekedése, másrészt a spekulatív olajár emelkedés is gerjeszti. Amennyiben az inflációt nem sikerül megfékezni, és ez kamatemelésre készteti a jegybankokat, az derékba törheti a gazdasági növekedés megindulását, továbbá a részvénypiacokon esést indíthat el - tette hozzá.

A növekedési kilátásokkal kapcsolatban Háda Bálint úgy vélekedett: az optimista forgatókönyv szerint az Amerikai Egyesült Államokban ősszel már megindulhat az élénkülés, amit az európai országok 6-9 hónapos késéssel követhetnek. Magyarországon leghamarabb 2011 elején lehet a recesszióból való kilábalásra számítani. A pesszimista előrejelzések szerint mindez egy éves késéssel következhet be.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet