A Horvát Versenyhivatal 2009. június 9-én feltételesen jóváhagyta a Mol és a Horvát Kormány által 2009. január 30-án megkötött Részvényesi Megállapodás módosítását - közölte a Mol a BÉT honlapján. (Az Európai Bizottság ugyanakkor már 2009. május 18-án feltétel nélkül jóváhagyta a tranzakciót.) Az INA éves rendes közgyűlése 2009. június 10-én lesz, ahol várhatóan megválasztják az új Felügyelő Bizottságot. A Horvát Kormánnyal 2009. januárjában aláírt Részvényesi Megállapodás módosítása szerint a Mol 5 főt delegál a kilenc-tagú Felügyelő Bizottságba. A Mol képviselők megválasztása után a Mol lesz a felelős az INA működtetéséért.
Ennek eredményeként az INA a Mol csoport beszámolójában teljes körűen konszolidálják, várhatóan 2009. június 30-tól kezdődően.
Az INA kitermelési portfoliója több mint duplájára emeli a Mol bizonyított és valószínű készleteit, míg a szénhidrogén termelését 68 százalékkal növeli a 2008-as adatok alapján. Az INA feldolgozás és kereskedelmi üzletágának az eszközeivel a Mol finomítói kapacitása 40 százalékkal emelkedik, míg a töltőállomások száma 45 százalékkal nő.
A Mol sikeres nyilvános vételi ajánlattal lett az INA legnagyobb részvényese 2008. októberében. 2009. január 30-án a MOL és - a Horvát Köztársaság képviseletében - a Horvát Kormánnyal aláírták a Részvényesi Megállapodás módosítását, valamint egy Gáz Keretszerződést az INA gázkereskedelmi és földalatti gáztárolási tevékenységeinek leválasztásáról és értékesítéséről, valamint a horvát piac hosszú távú gázellátásáról és a szénhidrogén-termelés bányajáradékáról.
A hivatal a vállalat mintegy 60 százalékos piaci részesedését túl nagynak találta, ezért az INA tulajdonában lévő Crobenz termékforgalmazó leányvállalat kilenc hónapon belüli értékesítését kötötte ki feltételként. A Mol és az INA között januárban megkötött szerződést az Európai Bizottság már engedélyezte. A Mol az INA részvényeinek 47 százalékát tartja tulajdonában.
