BUX 138408.69 0,57 %
OTP 44350 0,84 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Különös lépésekre készül a lengyel OTP

A PKO BP részvényeinek árfolyama a hétfői nyitáskor 5 százalékot zuhant, miután vasárnap éjjel bejelentette, hogy tőkát akar emelni részvénykibocsátással, ráadásul a teljes tavalyi nyereségét kifizeti osztalékként.

2009. június 8. hétfő, 14:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A bank jelenlegi piaci értéke 25,7 milliárd zloty, ami 1 milliárd részvény között oszlik meg. A most bejelentett terv szerint pedig 650 millió új papírt adnának ki, ami a jelenlegi áron 16,7 milliárd zloty volna, az elemzők szerint azonban valószínűleg ennél kisebb bevételre számíthatnak.
Marcin Jablczynski, a Deutsche Bank elemzője a Parkietnek, a varsói tőzsde lapjának nyilatkozva kifejtette, hogy nem hisz a 16 milliárdban, mert valószínűtlen a jelentős külföldi érdeklődés, és értesülései szerint a bank valójában 4-6 milliárd zlotyt akar bevonni. Más elemzőknek az a véleménye, hogy ilyen hatalmas részvénykibocsátást csak egy másik bank felvásárlásának terve indokolhat.
A PKO felett ellenőrzést gyakorló kincstárügyi minisztérium májusban közölte a bankkal, hogy várja tőkeemelési tervét, amelyet úgy kell kialakítania, hogy az államé maradjon az ellenőrző pakett.
Az ügyet az teszi igazán különössé, hogy ugyanakkor, amikor jelentős tőkeemlésre készül a bank, eredeti döntését - a Gazeta Wyborcza értesülései szerint az államkincstár nyomására - megváltoztatta, és nemhogy nem fizet osztalékot, hanem csaknem teljes 2008-as nyereségét, 2,88 milliárd zlotyt szétoszt a részvényesek között. A PKO nettó nyeresége tavaly 3,12 milliárd zloty volt. Az akciót az indokolja, hogy a minisztérium utalt rá - a csökkenő költségvetési bevételek miatt szüksége van az osztalékra. Jelenleg a kincstárügyi minisztérium a PKO BP részvényeinek 51,24 százalékát birtokolja.
A minisztérium osztalékkifizetési követelését élesen bírálta a pénzügyi ellenőrző bizottság és Marek Belka volt miniszterelnök, aki jelenleg a Nemzetközi Valutaalap európai osztályának igazgatója. Mint mondta, a jelenlegi helyzetben a pénzintézetek tőkéjét erősíteni, nem gyengíteni kell.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet