Amennyiben a GS becslése helytálló, úgy az Egyesült Államok GDP-jének mintegy 23 százalékát kitevő mennyiségű állampapír kerülhet a piacra. Ez a négyszerese annak, amit a kínaiak eddig megvettek az elmúlt években (750 milliárd dollár).
Nem véletlen, hogy szanaszét trancsírozták a kötvénypiacot a szereplők: fő kérdés, hogy ezek után ki fogja megvenni ezeket a papírokat, vagyis ki hajlandó ilyen mértékben Amerikát finanszírozni - veti fel a Cashline elemzése.
Kína valószínű magára vállal meg egy pár száz milliárdos tételt, Ázsia, Dél-Amerika és az arab országok szintén. Az amerikai gazdaságban is maradt még megtakarítás, de ennyit azért nem lesz képes felszívni a piac - vélekednek a szakértők.
A hozamemelkedés pedig óriási fenyegetést jelent több irányból is: ezen keresztül emelkedik a jelzáloglevelek hozama, ami drágítja az ingatlanpiac elsődleges és másodlagos finanszírozását, ellehetetlenítve az ingatlanárak stabilizálódását is. Másrészt a közgazdaságtanban jól ismert kiszorító hatásnak is hatalmas a veszélye (az emelkedő hozamok által az állami tőke kiszorítja a magánberuházásokat).
Harmadsorban a kötvények eladási hulláma a többi piacon pánikot generálhat, ami felveti a dollárválság lehetőségét is. A Cashline elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a kötvénypiaci helyzet alakulása a részvénypiacokra is komoly hatással lehet.
