BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zuhant a GM, gyengült New York

A nap végére ismét gyengülésbe váltottak a vezető New York-i részvényindexek a hétfői szünetet megelőző utolsó kereskedési napon.

2009. május 23. szombat, 11:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mutatók pénteken így egységesen 0,2 százalék körüli süllyedést produkáltak, ám a hét egészét így is némi plusszal zárták.

A lejtmenet közepette a nyersanyagszektor cégei drágulni tudtak, a piac ugyanis abban bízott, hogy a gyengébb dollár kedvezően hathat e társaságok teljesítményére. Az energiaipari részvények jegyzését pedig azok a várakozások hajtották feljebb, hogy az USA-n kívüli kereslet támaszt ad az energiahordozó-áraknak.

A Dow Jones ipari átlag legnagyobb nyertese mindezzel együtt a McDonald's lett, a gyorsétteremlánc részvényei 2,5 százalékkal drágultak. Nagyot zuhantak viszont a General Motors részvényei: a 26 százalékos veszteséget az autógyártók csődjével kapcsolatos félelmek felerősödése eredményezte.

Küszöbön áll a legnagyobb amerikai autógyár, a General Motors elleni csődeljárás - idézte a pénteki The Washington Post értesülését az MTI-Eco.

A lap szerint az Obama-kormány csődvédelmi eljárás során akarja átszervezni a detroiti cég működését; a csődvédelmi kérelmet akár már a jövő héten vagy június első hetében benyújthatják.

A GM átalakításával kapcsolatos terveket ismerő, névtelenséget kérő források szerint a kormány az eddigi 15 milliárd dollárnyi szövetségi kölcsönön túl további közel 30 milliárd dollárt szeretne a vállalatba pumpálni, hogy a kisebb méretben újjáéledő cég versenyképes autógyártóvá váljon.

Ugyancsak a jövő héten várható, hogy a harmadik legnagyobb autógyár, a Chrysler ellen korábban indított csődvédelmi eljárást megszüntetik.

Elemzők attól tartanak, hogy a GM elleni csődvédelmi eljárás tovagyűrűző hatásaként egy sor beszállító vállalkozás be fog dőlni. Az AHN hírügynökség értékelése szerint a GM elleni csődeljárás destabilizáló hatással lehet a világ legnagyobb gazdaságára.

Az Obama-kormány már korábban jelezte, hogy legalább 50 százalékos tulajdonrészt kíván szerezni az átszervezés utáni GM-ben. Minden bizonnyal megszerzi igazgatótanácsi tagok kinevezésének jogát, ahogy ez a Chrysler esetében is történt, ahol a 9 tagból 4-et a kormány jelöl.
A csődeljárási átszervezés tervezete szerint a GM-ben a The United Auto Workers szakszervezet 39 százalék részesedéshez jutna, cserébe azért, hogy lemond a vállalat 10 milliárd dolláros tartozásáról.

Azt még nem tudni, hogy a kanadai kormány mekkora tulajdonhányadhoz jutna. A több kanadai üzemet is működtető GM feltámasztásához 3,5 milliárd dollárt ígért az Egyesült Államok északi szomszédja, ezért cserébe egy igazgatótanácsi helyet kapna.

Az Obama-kormány hónapokon át egyeztetett a szakszervezettel, a kereskedőkkel és a hitelezőkkel annak érdekében, hogy az eladósodott autógyárakat csődeljárás nélkül állítsák talpra. Az adminisztráció áprilisban azonban bejelentette, hogy a Chrysler esetében már csak a csődvédelem a járható út, és vélhetően a GM-nél is ilyen döntés születik.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet