BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs indoka a Mol további áremelkedésének

Nincs ok arra, hogy a Mol árfolyama tovább emelkedjen az eddig napvilágra került kurdokkal kötött üzlet kapcsán - vélik a Napi által megkérdezett elemzők, akik ugyan mind pozitívnak látják a szerződést, azonban figyelmeztetnek azok kockázataira is. Egy gond máris akad, az iraki kormánynak nem tetszik az ügylet.

2009. május 18. hétfő, 14:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat külföldi cégekkel kötött földgázüzletét - ezt a Reuters szerint a bagdadi kormány szóvivője jelentette be hétfőn, annak kapcsán, hogy a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által megállapodást írt alá a Nabucco földgázvezeték ellátására egy konzorciummal, amelynek tagja a Mol és az osztrák OMV is.

Ugyanakkor az iraki kormányszóvivő közölte azt is, hogy Irak ellátja gázzal a csővezetéket az Akkas földgázmezőről, és e mezőről a 2014-évi európai szükségletet képesek is kielégíteni.

Mindenestre a Mol részéről vasárnap bejelentett ügyletet egyértelműen pozitívnak látják a lapunk által megkérdezett elemzők, kiemelve, hogy a tervezet kitermelési mennyiség jelentős ugrás lenne a magyar olajvállalat számára. Vannak azonban az ügyletnek kockázati is hívják fel a figyelmet a szakértők. Az ügylet nagyságrendjét jól jelzi, hogy a Mol-ra eső 10 százaléknyi kitermelési volumen (50 ezer boe/nap) is igen jelentős lenne mivel az a Mol jelenlegi kitermelésének mintegy 58 százalékát teszi ki - mondta Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője hozzátéve, hogy a projekt 2015-re futhat fel. Fontos leszögezni azt is, hogy a most közzétett számok még csak elméletiek, hiszen, még a mérések nem fejeződtek be - mondja Miró József arra hívva fel a figyelmet, hogy vannak még kockázati az ügyletnek.
Ugyanakkor a Nabucco szempontjából mindkét elemző pozitívnak tartja a hírt, Herczenik szerint ezzel a lépéssel az egyik legnagyobb kritikát tudják kivédeni, mégpedig azt, hogy honnan is töltenék fel az új csővezetéket.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet