Nem az új makropálya bejelentésére emelkedett forint - szögezte le Kolba Miklós, az ING Bank devizaüzletágának vezetője. Szerinte a szinte forgalommentes napon hathatott ugyan a kormány bejelentése, ám az biztos, hogy a jen és a dollár gyengülése volt meghatározóbb, ami a régió többi devizáját is erősítette. A befektetők továbbra is egyben kezelik a térség fizetőeszközeit, így az egyes devizák számára nincs külön út.
Hasonlóan látta a helyzetet Barcza György, a K&H vezető elemzője is, aki szerint a forint erősödése alapvetően a régiós devizákkal történő együttmozgással magyarázható, ami részben a kedvezőbb nemzetközi tőkepiaci hangulatnak köszönhető. Barcza úgy vélte, miután a fundamentumokban megkezdődött a trendszerű javulás, március óta a hazai deviza is trendszerű, lassú erősödést mutat, de e körül széles sávban ingadozik az árfolyam.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is a nemzetközi hangulat meghatározó mivoltát emelte ki. A szakember az MTI-Ecónak elmondta: az államháztartási hiánycél egy százalékpontos növekedése a piacok számára elviselhető szinten van, így nem várható különösebb piacbefolyásoló hatás.
Kolba úgy vélte, ha folytatódik is a forint erősödése, nem várható, hogy tartósan átszakítaná az eurókurzus a 280-as szintet. Hasonlóan látja Karsai Péter, a Commerzbank üzletkötője is, aki szerint ha kitart a derülátóbb hangulat, a következő egy-két napban 282-ig süllyedhet tovább az euró árfolyama.
