BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ezt vedd, ha félsz az inflációtól

Nemsokára itt egy merőben új, kisbefektetőknek szóló inflációkövető kötvény, amely hat százalékpontnyi kamatot kínál a pénzromlás felett.

2009. május 6. szerda, 16:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Május 18-ától kínálják majd a kisbefektetőknek az új, Prémium Államkötvény névre keresztelt, az infláció felett 6 százalékpontnyi kamatprémiumot fizető értékpapírokat. Kezdő kamatuk a 2008 december és 2007 december közötti időszak inflációs adata alapján 3,5+6, azaz 9,5 százalék lesz, mindig az év végi statisztika alapján, január végén utólag fizetik a kamatot - tudtuk meg Borbély László Andrástól, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettesétől. A futamidő nem egészen három év, 2011 január végéig tart majd, a címlet is a kisbefektetőkre méretezett, mindössze 1000 forint.

A kötvényeket kizárólag hazai magánbefektetők vehetik majd, a konstrukciót is így alakították ki: csak az Államkincstár 19 fiókjában (főváros és megyeszékhelyek) fogják árusítani. Május 18-án, a legeslegelső napon a névérték lesz az ár, ez után pedig a 9,5 százalékos kezdőkamat időarányos részét számolják hozzá. A forgalomba hozatal technikája az úgynevezett adagolt kibocsátás. (Ez azt jelenti, hogy a folyamatos kibocsátáshoz hasonlóan nincs jegyzési időszak, a papír egész évben kapható lesz, de lejárata és kondíciói egységesek, nem úgy, mint például a postákon kapható kincstári takarékjegynél.) A másodlagos forgalmat az említett fiókhálózatban szervezett visszaváltási szisztéma adja majd, amit úgy alakítanak ki, hogy a kisbefektetőket semmiképp se érhesse tőkeveszteség, akkor sem, ha lejárat előtt szeretnének kiszállni.

Tervezett mennyiség nincsen a papírból, annyit értékesítenek, amennyit a lakosság megvásárol. Az Államadósság Kezelő Központ a közeljövőben elsősorban - a világ legtöbb országában tapasztalható tendenciáknak megfelelően - a belföldi megtakarítókra igyekszik számítani. Nem tartják ugyanis valószínűnek, hogy a közeljövőben ismét jelentős külföldi érdeklődés legyen a forintban kibocsátott állampapírok iránt - tudtuk meg.

A szerdai államkötvény-visszavásárlási aukció során mintegy 17 milliárd forintnyi ajánlatot fogadott el az Államadósság Kezelő Központ, ami csak fele-harmada-negyede az utóbbi hetek kiugró, a korábbi években jellemző szinteket jóval meghaladó mennyiségeinek. Ezzel kapcsolatban Borbély László András elmondta, hogy az utóbbi idők nagy összegű visszavásárlásainak célja a 2009-2012 közötti lejáratú, a piacon levő mennyiség 50 százalékát kitevő nagy kötvényállomány csökkentése volt, hogy ezzel csökkenjen a piacon levő egyensúlytalanság.

Könnyű egyébként belátni, hogy az utóbbi néhány évben egy ilyen inflációkövető kötvény nagyon jó befektetés lett volna: Az infláció rendre magasabb volt, mint a tavalyi 3,5 százalék, a betéti kamatok vagy az állampapírok hozamának színvonala viszont alacsonyabb. Így a kamat általában évi 10 százalék felett lett volna, jelentős reálkamattal, aminek elérése ezután is nagyon valószínű, és csak extrém magas kamatkörnyezetben válik kérdésessé a kamatadó miatt. Ha viszont a recesszió következményeként esetleg az infláció alacsony lenne, a kamatszínvonal pedig magas maradna, elképzelhető az is, hogy az így kifizetett kamata alacsonyabb marad a többi alacsony kockázatú megtakarításénál.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet