BUX 139003.15 1,0 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Államosítják az amerikai óriásbiztosítót

A Fedtől kap 85 milliárdos kölcsönt és többségi pakettjét állami ellenőrzés alá adja az USA legnagyobb biztosítója.

2008. szeptember 17. szerda, 10:36

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fed azután döntött az AIG kimentéséről, hogy a csőd szélén egyensúlyozó biztosító magántőke bevonására irányuló tárgyalásai rendre zátonyra futottak az elmúlt két napban. Márpedig egy ilyen méretű és fontosságú intézmény bedőlését már nem bírná elviselni sem a piac, sem az amerikai gazdaság egésze. Az AIG bukása ugyanis jóval meghaladta volna Lehman Brothers csődjét, az összefonódások és keresztügyletek folytán az iparágban mintegy 180 milliárd dolláros veszteséget okozhatott volna.

A kedden 21 százalékos árfolyamesést elkönyvelő AIG részvényei a zárás utáni kereskedésben további 30 dollárt estek, míg a biztosító által jegyzett CDS-ek (hitelbiztosítási csereügylet) spreadjei csaknem megduplázódtak 5508-ra emelkedve, ami azt jelenti, a kereskedők a biztosítóóriás bukását árazzák be - írja a Marketwatch.

Az amerikai állam összességében - szigorúan az adófizetők érdekeit szem előtt tartva - 79,9 százalékos pakettre tesz szert, jogosulva arra, hogy befagyassza az osztalékfizetést, ami további csapás lenne az idén eddig 94 százalékot eső részvények tulajdonosainak. Az AIG szanálásához nyujtandó segítségért pedig az amerikai pénzügyminisztérium ahhoz a Morgan Stanleyhez fordult, amely már a Freddie Mac és a Fannie Mae "államosításánál" is betöltötte a tanácsadói szerepet.

A kétéves rulírozó (azaz a törlesztés után meghatározott keretig újra igénybe vehető) hitel lehetővé teszi, hogy az AIG fokozatosan eladhassa eszközeit, ebből törlesztve a jelenleg 2,88 százalékos három hónapos Libor (londoni bankközi kamatláb) plusz fix 8,5 százalékpontos kamatot és tőkét, illetve finanszírozva az átszervezést.

Az AIG állami kimentésével immár közel 700 milliárd dollárt költött az adófizetők pénzéből az Egyesült Államok kormányzata a pénzügyi- és ingatlanpiacok stabilizálására. Ennek nagy része megtérülhet, amennyiben az eszközértékek nem folytatják meredek zuhanásukat - írja a Reuters.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet