A részvényenként 245 forintos nyereséget mutató számok messze túlhaladják az elemzői várakozások átlagát, a tavalyi nyereségszintet - pedig 66 milliárdos profittal végül az is rekordév lett - több mint kétszeresen haladják meg.
Az olajtársaság a gyorsjelentési szezon utolsó napján kiadott beszámolójából kiderül, hogy a társaság számára kifejezetten kedvező az olajárak emelkedésének időszaka, ami az iraki háború keltette várakozások közepette egyértelműen jellemezte szinte a teljes negyedévet. A társaság upstream (kutatás-termelés) üzletága hozta a profit legnagyobb részét (18 milliárd forint, azaz kis híján 80 millió dollár üzleti eredmény), ami nem meglepő, hiszen a világ szinte összes, kitermeléssel foglalkozó vállalata hatalmasat nyert az iraki helyzet miatt felpumpált olajárakon. A 2002-es év első negyedévéhez képest azonban ez nem különösebben nagy változás, különösen forintban számolva, alig 8 százalékot tesz ki.
Még figyelemre méltóbb azonban a downstream (feldolgozás-kereskedelem) rész. Itt az előző év hasonló időszakával összehasonlítva nagymértékű javulás következett be - több mint háromszorosára, 13,8 milliárd forintra emelkedett az üzleti eredmény forintban, dollárban pedig közel négyszeresére, közel 61 millió dollárra - a bázisidőszakhoz képest, ami azonban a meghökkentő mérték ellenére nem szokatlan a Mol életében (a tavalyi utolsó negyedévben például ugyanez az összehasonlítás 87 százalékos csökkenést mutatott). Mindez mutatja, hogy a nemzetközi finomítói árrések változása (2002 elején rekordalacsony volt, míg az utolsó negyedévben igen magas) mekkora hatással van a Molra.
A maradék két szegmens számai eltörpülnek a két előbbi üzletág teljesítménye mellett. A petrolkémia 1,2 milliárd forintot hozott (a TVK eredményét ismerve ez nem túl meglepő szám), míg a Mol részvényesek számára leginkább érdekes gázüzlet pedig - ha időlegesen is - szelídülni látszik. Az időközben bekövetkezett áremelés, a gyenge dollár-erős forint kombináció, de leginkább a megemelkedett olajárak késleltetett begyűrűzése a gázüzlet veszteségét a 2002-es első negyedévhez képest alacsony, 3,5 milliárd forintos szinten tartotta (a bázisidőszakban 6,7 milliárd forint volt a veszteség). Ebben szerepet játszott a hideg tél miatti szokatlanul nagy gázfogyasztás. Emiatt ugyanis megnőtt a tárolókból értékesített gázmennyiség, amire már korábban számoltak el értékvesztést. A megnövekedett gázfogyasztás másik hatása a következő negyedévekre nézve az, hogy a Molnak a tél beálltáig teljes gőzzel folytatnia kell gázimportját és tárolási tevékenységét függetlenül attól, hogy a következő hónapokban ez esetleg csupán magas áron teheti meg.
Sokatmondó ugyanakkor, hogy a társaság két fő vezetőjének, Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatónak és Mosonyi György vezérigazgatónak a gyorsjelentéshez fűzött mondataiból eltűntek a sikeres költségcsökkentésről szóló korábban rendszeresen ismétlődő beszámolók. Sokkal inkább kiemelik a Slovnaft (3,6 milliárdos eredménnyel járult hozzá a negyedév teljesítményéhez) sikeres - igaz jelenleg még nem teljes, esetlegesen nem várt 30 millió dolláros pluszköltséggel járó - megszerzését és a következő negyedév során várhatóan már nem csupán befektetéssel járó, Jukosszal közös szibériai olajmező kitermelésének beindulását.
A pozitív várakozások mellett Hernádi szükségesnek tartotta kiemelni, hogy a gázüzletnek még lesznek nehéz napjai, hiszen a következő két negyedévben az importár mindenképpen emelkedni fog (kérdés mennyit kompenzál ebből a ma életbe lépő 12 százalékos gázáremelés).
A sok szép szám mellett azért a negatív fejleményekről sem szabad elfelejtkezni. A jövedéki adóemelés és a magas olajtermékárak miatti magas árak a kutaknál 3 százalékos fogyasztáscsökkenést okoztak. Ebben szerepet játszott a hideg téli időszak is, ilyenkor kevesebben, kevesebbet autóznak. Mindez nem tett jót a Mol forgalmának, amelynek egy része valódi piacvesztés is volt, hiszen némely határ mellett már inkább a külföldön történő tankolás érte meg az sofőröknek. A jövőre nézve a piaci harc kilátásait tekintve ez nem túl biztató a magyar olajtársaság számára.
Mindezzel együtt a gyorsjelentés értékelése egyértelműen pozitív kell legyen, igazolva az elmúlt időszakban az olajrészvény árát vásárlásaikkal 6 ezer forinthoz közelítő szintre felhajtó befektetőket.
