Tavaly decemberben zárult a csehországi petrolkémiai vállalat az Unipetrol 63 százalékos állami tulajdonrészének értékesítése, melyet hatalmas meglepetésre a cseh-svájci Agrofert műtrágya-gyártó társaság vásárolhatott meg. A pályázók közül egyedül belföldinek titulált Agrofert az Unipetrol egyik leányvállalatában már benne levő Conoco támogatását élvezte és 361 millió eurós ajánlatával megverte a hírek szerint 444 millió eurót ajánló brit Rotch Energyt, illetve a Mol-TVK-OMV alkotta konzorciumot is. (Az ő pályázatuk, ha igazak voltak a Dow Jones és a Reuters értesülései, az egyéb feltételeknek sem feleltek meg).
A történetnek azonban ezzel nem lett vége. Az Agrofert az árvízekre és az Unipetrol tevékenységét károsan érintő egyéb tényezőkre hivatkozva megpróbálta lealkudni a vételárat. A lassan nyolc hónapja húzódó tárgyalások során azonban a cseh kormány hajthatatlan maradt, s máig adott határidőt a műtrágya-gyártónak a 361 millió eurós vételár kifizetésére. A társaság reggel közleményt adott ki, melyben tudatta: mivel a feltételek jelentősen megváltoztak, s az Unipetrol már közel sem az a prosperáló vállalalt, mint egy éve, eláll a vásárlástól. A társaság már az állami vagyonügynökséggel is megállapodott a szerződés felbontásának lépéseiről. A pénzügyi nehézségekkel küzdő kormány várhatóan a lehető legrövidebb időn belül új vevőt keres majd az ország legnagyobb olajipari társaságára, megfigyelők szerint az új pályázat kiírására már a jövő év elején sor kerülhet.
Az Unipetrol rendkívül szerteágazó tevékenysége miatt ugyan nem volt fő célpontja a Mol-akvizícióknak, bár egészen bizonyos, hogy a holding leányvállalataiból szívesen szemezgetett volna a magyar olajtársaság is. A társaság vezető többször is jelezték, amennyiben a csehek újra nekifutnak a magánosításnak, ők továbbra is érdeklődnek az üzlet iránt, ám kérdéses, hogy ezt ismét az OMV-TVK párossal közösen tennék-e.
