A Matáv fő tulajdonosa, a Deutsche Telekom (DT) Európa legeladósodottabb cégei közé tartozik, noha az idén indított adósságcsökkentési programja jól halad: a március végén még 67,3 milliárd eurós adósságállomány április végére 66,4 milliárd euróra csökkent. Ugyanakkor a részvényenként 37 eurócentes osztalék 1,6 milliárd euróval újra növeli a hitelállományt. A DT tőzsdei kapitalizációja egy évvel ezelőtt még a 100 milliárd eurót is meghaladta, tegnap viszont már a 40 milliárdot sem érte el.
Az adósságcsökkentés érdekében a DT tegnap 1,8 százalékos France Télécom-csomagot adott el a Goldman Sachson szerdán. Ezért összesen 300 millió eurót kapott, éppen a negyedét az 1998 júliusában érte kifizetett 1,2 milliárd eurónak. Mivel a Matávban 59,53 százaléka van a DT-nek, elvileg befolyása csorbítása nélkül eladhatna 98,8 millió részvényt, amely a tegnapi 818 forintos árfolyamon 80,5 milliárd forintot, 330 millió eurót érne.
Elemzők és befektetők napok óta ennek lehetőségét, illetve az árfolyamra való várható hatását latolgatják, nem utolsósorban ez is oka az utóbbi napok árfolyamzuhanásának. Miró József, a Cashline vezető elemzője úgy véli, nem lenne logikátlan lépés a DT részéről, ha lemenne 50 százalék plusz 1 részvényre, hiszen a cégnek láthatóan kell a pénz.
A cash-kímélést mutatja a Matávnál a Westel- adósság átstrukturálása - ez 1 milliárd forintos adómegtakarítást jelent a cégnek -, illetve a részvényopciós program lebonyolítása is, hiszen a Matáv nem saját pakettből ad, hanem új papírokat bocsát ki az opciókhoz. Ezeknél lényegesen nagyobb hozadéka lenne az eladásnak, csak éppen az a kérdés, hogy a mostani piaci viszonyok mennyire alkalmasak erre. A jelenlegi árszinten akadhatna vevő a csomagra, de vélhetően kizárólag pénzügyi befektető, mivel a Matáv most fair-value alatt van.
Daróczi Andor, a Concorde elemzője szkeptikusabb az eladási pletykát illetően, szerinte a mostani árszint a DT számára is annyira nyomottnak tűnik - nem csak saját nyilvántartási árához képest, de a Matáv várható árbevétel-növekedését, illetve stabil profittermelő képességét is figyelembe véve -, hogy kizárható az ezen a szinten való kiárusítás.
A DT számára is elfogadható 1100-1200 forintos szint viszont a pénzügyi befektetők számára nem vonzó, hiszen még egy ekkora csomagot is bőven össze lehetne szedni a három számjegyű ártartományban. (Arról nem is beszélve, hogy a telekomszektorban nem azok az idők járnak, amikor az alapkezelők nagy bevásárlásokra készülnének...) Az árfolyamra viszont - érthetően - még a lehetőség felvetése is negatív hatással van.
A Matáv Rt. sajtóosztálya kérdésünkre nem kívánta kommentálni a „pletykát", többször hangoztatott álláspontjuk szerint nem az ő feladatuk fő tulajdonosuk ilyen jellegű döntéseinek latolgatása. Persze, a piacot annak idején érte már egy-két meglepetés Matáv-ügyben, elég a nyélbeütése előtt több menetben is cáfolt DT-SBC ügyletre utalni.
******************************************
