Az OPEC a november 14-i miniszteri értekezletén napi 1,5 millió hordós termeléscsökkentést ígért, de azzal a feltétellel, hogy a szervezeten kívüli nagy termelők egyszersmind napi 500 ezer hordóval csökkentik a saját termelésüket, nehogy felboruljon a piac az OPEC kárára. A szervezeten kívüli jelentős, pontosabban az OPEC által külön felkért termelők közül Oroszország, hosszas alkudozás után, már vállalta a tőle várt, napi 150 ezer hordós exportcsökkentést - habár nem világos, mennyi időre, és az is kiderült, hogy a visszatartandó kőolajexportot esetleg termékexporttal akarja pótolni - Mexikó napi 100 ezer hordós vállalása azonban napi 20 ezer hordóval, Omán napi 25 ezer hordós vállalása éppen 25 ezer hordóval elmarad attól, amit az OPEC remélt, az angolai termeléscsökkentésről még nincs hír, és azt sem tudni, Norvégia végül is mennyit vállal a homályosan ígért napi 100-200 ezer hordós termeléscsökkentésből.
Így valószínű, hogy az OPEC a halasztással nyomást akar gyakorolni a külső termelőkre, illetve időt hagyni további alkudozásra. Hétfőn késő délelőtt - a reggeli irányzat fordultával - már olcsóbbodott a kőolaj a szabadpiacon. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj februári szállításra hordónként 19,08 dollár volt tizenegy órakor a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE), 7 centtel olcsóbb a pénteki zárónál. Pénteken 98 centtel drágult erre a határidőre az IPE-n.
