BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a fejőszéket is felrúgták a robotok

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campus precíziós tejtermelő laborjában automata rendszer felel az istálló ideális hőmérsékletéért, és robotok fejik a teheneket.

2023. november 23. csütörtök, 13:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

341 millió forintos létesítményben a legkorszerűbb technológiát mutathatják be az egyetem hallgatóinak, ami a MATE rektora szerint kiemelten fontos. Gyuricza Csaba a Somogy Vármegyei Hírportálnak azt nyilatkozta, hogy a Kaposvári Campus legfontosabb feladata a hazai állattenyésztés kutatási innovációs oldalról való támogatása.

Ez a kutatás egy 1,3 milliárd forintos projekt részeként jött létre, a Fine Food Kft.-vel együttműködésben. A rektor szerint a labor „fontos mérföldkő, de nem végállomás, hiszen van még mód a további fejlődésre”.

A teljesen automatizált istállóban a levegő hőmérsékletét szenzorok mérik, és automatikusan indítják a ventillátorokat, illetve nyitják vagy zárják az oldalfalakat.

A fejést egy szintén érzékelőkkel ellátott robot végzi, a szenzoroknak köszönhetően tőgynegyedenként tudnak adatokat nyerni a szakembereket a tehenekről, többek között, hogy a tehén mikor ivarzik, illetve az állat egészségügyi állapotára is lehet következtetni a kinyert adatokból.

A tejtermelő precíziós labor működéséhez mindössze egy vezetőre és két állattenyésztőre van szükség, ezzel az egyébként is munkaerőhiánnyal küzdő ágazatban 50 százalékkal kevesebb élő munkaerő szükséges.

„A radikális állatvédőket nem érdekli a biológia”
Évente mintegy 1500 tonna hízott libamájat állítunk elő, ez a világtermelés 80 százaléka, évszázados hagyományunk, nem mellékesen milliárdos bevétel. A gazdasági szakértők szerint az ágazatnak létezik két valós problémája, így madárinfluenza és a tenyésztők egyre idősebb generációi és egy - szerintük -álproblémája, a radikális állatvédők.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet