BUX 138610.43 0,72 %
OTP 44530 1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az arany tönkreveri a bitcoint? Trump és a kínaiak között kitört a hidegháború?

2022 és 2025 között a bitcoin elképesztőt rallyzott, a 2021-es bikapiac utáni mélypontról, azaz 15 ezer dollárról egészen 120 ezer dollárig emelkedett. Majd Trump lett az amerikai elnök, és mindenki azt hitte, hogy eljött a BTC és a kripto ideje. Azonban az amerikai elnök szinte mindenkit magára haragított, részben kiszámíthatatlan politikája miatt a kockázatosabb eszközök helyett aranyba és ezüstbe fektettek az emberek. Most azonban itt az újabb fordulat, ember legyen a talpán, aki eligazodik.

2026. február 2. hétfő, 06:15

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az arany évezredek óta széles körben elismert értéktároló, amit ma a befektetők intenzíven vásárolnak a politikai és gazdasági bizonytalanság miatt, sőt, idén még fokozódik is a nemzetközi helyzet, hogy idézzük a Tanú című örökbecsű gyöngyszemet. A bitcoin ellenben egy teljesen decentralizált kripto, amelyet 2009-ben indítottak el. Teljes mértékben digitális, és mivel fix teljes kínálattal rendelkezik, ezért a befektetők digitális aranynak is hívják.

Ugyanakkor ez az azonosság, miszerint az egyik a fizikai, míg a másik a digitális arany, tavaly gellert kapott, amikor kiderült, hogy a fizikai valójában megjelenő arany sokkal jobb vétel a megemelkedett infláció, az egekbe szökő amerikai kormányzati kiadások és a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika közepette.

Arany vagy bitcoin?

Még 2024-25-ben az intézményi befektetők megérkeztek a blokkláncok világába, azon belül is a kripto egyes szegmenseiben egyre jelentősebb pozíciókat foglalnak el. Többek között a BTC és az ETH ETF-ek már az intézményi befektetők jelenlétének nyitánya volt, miközben a BlackRock nagyhatalmú elnöke, Larry Fink számtalanszor kiállt a digitális arany, azaz a bitcoin mellett.

Többek között olyan emblematikus figurák népszerűsítik a BTC-t, mint a Strategy alapító-elnöke Michael J. Saylor, a cége hatalmas mennyiségben birtokol BTC-t. De nem csak a bitcoin van a napirenden a nagy befektetők körében, hanem a kripto tekintetében szélesedik a felhasználhatóság, hiszen az RWA-trend (real world asset), azaz a valós eszközök tokenizációja is új szintre lépett. 

Azonban miközben a részvények vagy éppen az ingatlanok jövedelmet termelnek, vagyis értéknövekedést generálhatnak, addig az olyan eszközök, mint az arany és a bitcoin, semmit sem termelnek, vagyis értéküket a spekulációból és a papírpénzek fokozatos leértékelődéséből nyerik. Az elmúlt években az infláció volt a fő ellenség világszerte, amelynek réme még most sem szűnt meg, vagyis jól jön egy kis arany.

A bitcoin sikere
A bitcoin 2024-es emelkedése valószínűleg a Trump-adminisztráció számos pozitív hatását árazta be. Ezek közé tartozik az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) álláspontjának eltolódása a perektől és bírságoktól a szabályozási egyértelműség felé. Az új kormányzat létrehozott egy bitcoin stratégiai tartalékot is, amely segít legitimálni az eszközt értéktárolóként, így vonzóbbá válik a kockázatkerülő intézményi befektetők, például a biztosítótársaságok, nyugdíjalapok és egyetemi alapítványok számára.
Kép: Getty Images / SOPA / LightRocket, May James
Fotó: Getty Images / SOPA / LightRocket / May James

De hogyan jutottunk idáig?

1971-ig az Egyesült Államokban csak annyi papírpénzt lehetett nyomatni, amennyi azzal egyenértékű fizikai arany rendelkezésre állt. Miután ezt a mechanizmust megszűntették, a pénzkínálat felrobbant, az amerikai dollár vásárlóereje azóta mintegy 90 százalékkal csökkent. Miközben az arany dollárban kifejezett ára emelkedett a pénzkínálat növekedésével együtt. Ennek eredményeként a befektetők, valahányszor attól félnek, hogy a pénzkínálat jelentősen növekszik, az arany felé fordulnak, írta nemrég Anthony Di Pizio, a befektetési tanácsadással foglalkozó Motley Fool technológiai elemzője.

Most ugyanez a félelem motiválja a befektetőket, miközben Trump politikája sem könnyíti meg a helyzetet. Az Egyesült Államok kormánya 1,8 ezer milliárd dolláros költségvetési hiányt könyvelhetett el a 2025-ös pénzügyi évben (szeptember 30-án zárult), ami az államadósságot rekordmagas, 38,5 ezer milliárd dolláros szintre emelte. 

Ezeket a kétségtelenül fajsúlyos államháztartási problémákat úgy kompenzálják, hogy a kormányok növelik a pénzkínálatot, vagyis leértékelik a valutáikat, és ezáltal megkönnyítik a költségvetési hiányok kezelését. Nem véletlenül az arany ára tavaly 64 százalékkal nőtt. Ezzel párhuzamosan a bitcoin 2025-ben 5 százalékot esett, vagyis a két eszköz élesen különvált egymástól, kvázi megdőlt az a narratíva, hogy a bitcoin a digitális arany.

Ha azonban az elmúlt 10 évet nézzük, akkor a bitcoin hozama 23 ezer százalékot ért el, míg az igazi arany mindössze 335 százalékkal erősödött. De a múlt nem biztos, hogy mutatja a jelent vagy éppen a jövőt. Ez olyan értelemben is érdekes, hogy korábban a kriptopiacon négyéves ciklusokban gondolkodtak, vagyis amikor a BTC feleződése megtörténik, akkor indulhat a bikapiac. Egyre többen mondják, hogy ez a négyéves cikluselmélet megdőlt, vagyis semmi biztosíték arra, hogy megismétlődnek a múltbéli mintázatok. Persze az ellenkezőjére sincs biztosíték.

Mi lesz idén?

Az amerikai kormányzat a 2026-os pénzügyi évben újabb ezer milliárd dolláros hiány felé halad, ami még nagyobb magasságokba emeli az államadósságot, és további félelmeket kelt a növekvő pénzkínálattal és a gyengülő dollárral kapcsolatban. Ráadásul a FED 2024 szeptembere óta hatszor csökkentette a kamatlábakat, miközben befejezte a mennyiségi szigorítási programját, és most ismét aktívan vásárol államkötvényeket. 

A növekvő pénzkínálat miatt valószínűleg idén nagyon hasonló politikai és gazdasági körülmények lesznek, mint tavaly, ami azt jelenti, hogy az arany valószínűleg ismét sokkal jobb vétel lesz, mint a bitcoin, tette hozzá Anthony Di Pizio.

Alapvetően hosszú távon az arany és a bitcoin hasonló pályát futnak be, míg most rövid távon nem ezt tapasztalhatjuk. De mi lehet ennek az oka? A válasz az, hogy az arany és a bitcoin ugyanazt a trendet követik, de külön ciklusban mozognak. Erre ékes bizonyíték, hogy az arany új rekordokat döntött, miután Donald Trump elnök azt mondta, hogy „a dollár remekül teljesít”, vagyis kvázi üdvözli a gyengébb valutát. 

A gyengébb dollár általában árt a bitcoinnak azáltal, hogy csökkenti az értékét a külföldi valutákban, ami potenciálisan arra készteti a külföldi befektetőket, hogy realizálják a profitot, vagy csökkentsék a kitettségüket, és az arany felé forduljanak. Ráadásul a gyengébb dollár felfelé irányuló nyomást gyakorolhat az amerikai inflációra, ami az arany árát tovább növelheti, hangsúlyozta a Motley Fool elemzője.

Zűrzavar uralkodott el

Majd elérkeztünk január végére, amikor mind a bitcoin, mind a nemes fémek mélyrepülésbe kezdtek. Az arany ára 11, míg az ezüsté 26 százalékot esett egyetlen nap alatt. Megfordult a rali, miután az amerikai elnök Kevin Warsht jelölte a FED elnökévé, aki ismét óvatosabb politikát tűzött ki célul. Most zűrzavar és bizonytalanság uralkodik, a piac szeretne tisztán látni.

Valójában a csaknem 5600 dolláros unciánkénti csúcs után egyfajta korrekcióról beszélhetünk az arany esetében, amely természetesnek is tekinthető a szokásos piaci manipulációk mellett, de az sincs kizárva, hogy egyfajta buborék képződött, amely még okozhat meglepetéseket a jövőben.

De nem csak az aranytól láthattunk jelentő korrekciót, hanem a bitcoin árfolyama is bezuhant, hiszen már 75 ezer dollárnál kevesebbért is vehettünk digitális aranyat. Sokan a közel-keleti háborús feszültségre fogják a hirtelen zuhanást, de az általános bizonytalanságban alapvetően a kockázatos eszközökből "szökik" a likviditás és a befektetők realizálnak, mások azonban már megint a Binance-t sejtik a háttérben.

A Binance ugyanis bejelentette, hogy a következő 30 napban összesen 1 milliárd dollárnyi bitcoint fog vásárolni, előtte azonban jelentős mértékben csökkent a kriptotőzsdén a volumen, vagyis sokak szerint olcsón akarnak bevásárolni. Emlékeztethet minket kicsiben ez a mechanizmus 2025 október 10-11-ére, amikor a kriptovaluta-piac történetének egyik legnagyobb likviditási válsága zajlott le: több mint 19 milliárd dollár értékű tőkeáttételes pozíciót számoltak fel. 

Hosszabb távon minden a világpolitikától és Trumptól függ, vagyis a „kit válasszak” kérdés az arany és a bitcoin esetében továbbra is bizonytalan, mindenesetre az elmúlt hónapokat az arany nyerte.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet