BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz hírt kaptak a jövő nyugdíjasai

A nyugdíjpénztárak az idei első negyedévben nem tudták hozamokkal gyarapítani tagjaik pénzét, sőt összességében enyhe veszteség keletkezett - számolt be az Azénpénzem.hu.

2018. május 28. hétfő, 11:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MNB friss adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak az idei első negyedévben nemcsak az előző években szinte megszokottá vált jókora hozamokat nem tudták produkálni, de még több mint 7 milliárd forintos befektetési veszteséget is kénytelenek voltak elkönyvelni. A jó hír az, hogy a március végére mintegy 1381,7 milliárd forintot kitevő kezelt vagyonhoz képest ez a mínusz elenyésző - írta a portál.

A tagdíjbefizetések összességében 2018. január-márciusban az előző évhez képest 15,7 százalékkal nőttek. Emelkedett a cafeteria keretében kapott pénz is, de különösen (37,3 százalékkal) az egyéni befizetések ugrottak meg. Még ennél is nagyobb mértékben vált magasabbá a meg nem fizetett tagdíjak miatti tartalékképzés (+37,8 százalék). Az előírások szerint a nem fizetők hozamából az előírt havi befizetés működési és likviditási alapra jutó havi hányada levonható.

A díjat csak a tagdíjminimumra jutó hozamból vonhatnak a kasszák - nem véletlen, hogy a minimális tagdíjat egyre magasabban szabják meg. Az idei első negyedévben az átcsoportosítás a működési tartalék javára a tagdíjat nem fizető tagok hozamából 334 millió forint volt, miközben a kasszák gazdálkodása 363 millió forintos plusszal zárta az első negyedévet. Ez a két szám (és persze a tagdíjat nem fizetők magas száma) jól mutatja, hogy a negatív hozam nem csak a tagok számára lehet nagyon kellemetlen - fogalmazott az Azénpénzem.hu.

A portál azt is megnézte, hogy március végétől mostanáig miként változott a helyzet. Május közepére például az OTP dinamikus portfóliója nemcsak behozta az első negyedéves veszteséget, hanem még pluszba is fordította. Több másik pénztár is szépített - igaz néhánynál még gyorsult is a pénzfogyás.

Rosszabb a helyzet a magánkasszáknál

A piacon még megmaradt négy magánnyugdíjpénztár több mint 3 milliárd forint mínusszal zárta 2018 első három hónapját, miközben az általuk kezelt vagyon nem éri el a 251 milliárd forintot (205,6 milliárd forint). E négy kassza mindössze 186 millió forintos működési eredményt tudott felmutatni a negyedévben.

Képünk forrása: Shutterstock

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet