Úgy tűnik, Theresa May brit miniszterelnök gyorsan el akarja hallgattatni azokat, akik úgy vélik, nem tartja kezében Nagy-Britannia és az EU válásának lebonyolítását. Bombaként robbant a hír kedden, hogy lemondott országa - még elődje, David Cameron által delegált - EU-nagyövete Ivan Rogers, mert kaotikusnak látja a Brexit előkészítését. Válaszul May váratlanul már szerdán megnevezte az utódot - derül ki a Bloomberg háttérelemzéséből.

Tim Barrow személyében egy karrierdiplomatát jelölt az uniós nagyköveti posztra alig 24 órával Rogers lemondása után. A gyorsaság utalhat határozott irányításra vagy éppen ennek ellenkezőjére is - vélik szakértők. Lehet, hogy úgy érezte, nem eléggé nyilvánvaló, hogy ura a helyzetnek. Ez próbálja cáfolni feltűnően gyors intézkedésével.

Kétségbeesetten

Barrow ugyan kétségtelenül kiváló jelölt az EU-nagyköveti posztra, ám a tempó, amivel May kinevezte, azt mutatja, hogy a kormányfő kétségbeesetten próbálja visszaszerezni a kezdeményezést a Brexit folyamatának irányításában Rogers lemondása után - fejtegette a brit kormány egyik neve elhallgatását kérő vezető tisztviselője a Bloombergnek.

Rogers meglepte Mayt a döntésével, ezért a kormányfőnek a tisztviselő szerint cáfolnia kell azokat a véleményeket, amelyek szerint vezetési vákuum alakult ki a londoni kormányban a Brexit folyamatának irányításában.

Ivan Rogers gyors pótlása segíti elkerülni azt a benyomást, hogy a kormány elvesztette a fonalat a kilépés menedzselésében - csatlakozott az előtte szólóhoz John Curtice, a glasgow-i Strathclyde University politológus professzora. A kormány nem engedheti meg magának, hogy a kritikus tárgyalások megkezdése előtt ne legyen embere ezen a poszton - tette hozzá.

Jól megmondta

Rogers nem csöndben távozott. Egyértelmű üzenetet hagyott hátra a brit uniós nagykövetség munkatársainak. Hideg fejjel összegezte a May-kormány hiányosságait kevesebb mint három hónappal azelőtt, hogy a miniszterelnök be akarja nyújtani országa hivatalos kilépési kérelmét Brüsszelben.

Nincs világos rend a brit tárgyaló delegációban és hiányoznak a hozzáértő szakemberek - fogalmazott a lemondott nagykövet. A londoni és brüsszeli munkacsoportok együttműködését javítani kell - folytatta arra biztatva volt munkatársait, hogy folyamatosan szembesítsék a minisztereket elképzeléseik zavarosságával. Végül jelezte, hogy ő sem tudja mit akar elérni May a tárgyalásokon.

Az utóbbi megjegyzéssel meglepte az ellenzéki Munkáspártot, mert az azért érdekes, hogy még az ország EU-nagykövete sem tudja milyen típusú Brexitet kellene szolgálnia a munkájával. A kemény Brexit hívei viszont üdvözölték Rogers távozását.

Majd megmondja

Várakozások szerint Theresa May a következő hetekben esedékes beszédében próbálhatja meg egyértelművé tenni a Brexittel kapcsolatos elképzeléseit, ezen belül azt, hogy nem fél valóban kiléptetni Nagy-Britanniát az egységes európai piacról, ha ez az ára az unión belüli (Kelet-Közép-Európából kiinduló) bevándorlás megállításának - derült ki a Telegraph információjából.

Ami Barrow-t illeti, azok, akik már dolgoztak vele, úgy vélik, kevésbé szenvedélyes stílusban fogja végezni a dolgát, mint elődje, aki többször fenyegetőzött a lemondásával, mielőtt tényleg megtette ezt. A diplomata 1986-ban lett a londoni külügyminisztérium alkalmazottja, 2015-ig oroszországi nagykövet volt. E munkája közben önálló véleményalkotásával vetette észre magát.