Az Egyesült Államok élén álló Donald Trump vámtarifái minden jel szerint kevéssé nyugtatták meg a szakértőket.
Érezhetően nőttek a világgazdaság növekedési kilátásait és a globális pénzügyi stabilitást terhelő kockázatok az elmúlt hetek amerikai vámintézkedései és az ezekre adott külföldi ellenlépések miatt – áll a Bank of England pénzügypolitikai bizottságának (FPC) szerdán Londonban bemutatott helyzetértékelésében.
A brit jegybank kockázatelemző és pénzügyi stabilitási testülete – amely nem azonos a kamatpolitikát alakító monetáris tanáccsal – 21 oldalas tanulmányában megállapítja, hogy a felerősödött geopolitikai feszültségek növelték a kibertámadások kockázatát is, és az ilyen jellegű támadások tovább erősíthetik a világgazdaságban már kialakult stresszhelyzeteket.
Az FPC szerint
ez növelheti a pénzügyi rendszerek működési kockázatait, és ez fennakadásokat okozhat a brit háztartásoknak és üzleti vállalkozásoknak nyújtott pénzügyi szolgáltatásokban.
A testület szerint összességében mindez azt jelenti, hogy a globális kockázati környezet romlott, és intenzívebbé váltak a világgazdaságot terhelő bizonytalanságok. Ennek jelei közé tartozik, hogy a kockázatos – különösen a dollárban denominált – befektetési eszközök árfolyamai meredek ívben zuhantak, és a kedvezőtlen fejlemények valószínűsége, illetve ezek hatásainak potenciális súlyossága nőtt – fogalmaz a Bank of England pénzügypolitikai bizottsága szerdán ismertetett helyzetértékelésében.
A testület szerint a globális árukereskedelem és a pénzügyi szolgáltatások szétforgácsolódásához kapcsolódó kockázatok intenzitása szintén erősödött, márpedig
a világkereskedelmi folyamatok természetében és kiszámíthatóságában bekövetkező komolyabb átrendeződések depresszív hatást gyakorolhatnak a növekedésre, és így károsíthatják a pénzügyi stabilitást.
További kockázatot jelent a világgazdasági sokkok kezelését célzó globális kiterjedésű együttműködés visszaszorulása, mivel ez gyengítheti a pénzügyi rendszer ellenállóképességét – áll az FPC szerdai tanulmányában.
A brit jegybank szakbizottsága szerint a szuverén adósságot terhelő globális kockázatok is erősödtek, és mivel a nyitott brit gazdaságban komoly súlya van a pénzügyi szektornak, e kockázatok kirívó jelentőségűek a brit pénzügyi szolgáltatási ágazat stabilitásának szempontjából.
Ezeket a kockázatokat jelezte a hosszú futamú brit állampapírok hozamának szerdai kiugró emelkedése is.
A MarketWatch piaci információszolgáltató platform adatai szerint a 30 éves lejáratú brit szuverén kötvény – gilt – hozama a szerda délutáni londoni kereskedésben 5,59 százalék környékén mozgott.
Ez 1998 óta nem mért hozamrekord erre a lejáratra,
és jóval meghaladja a januárban mért legutóbbi – szintén több évtizedes – csúcsot, amely 5,47 százalék volt az összehasonlítható futamidejű gilt esetében.
Nem ezt várták a britek
A várakozásoknak pont ellenkező előjele mutatkozott a brit gazdaságban: a 0,1 százalék meglett, de nem pluszban, hanem mínuszban. Bővebben.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Durva nemet mondtak a németek ezekre az autókra, alig látni belőlük az utakon

Vírusgyárak kialakulása fenyeget: órákon belül felszámolják a telepet, a marhák után a sertéseket is le kell ölni

Halálos veszély leselkedik a magyarokra, riasztást küldtek a szakértők

Megvan az oroszok új háborús célpontja? Fusson, ki merre lát - üzenik a dezertőrök

Donald Trump meglépte, amit Orbán Viktor megjósolt

Óriási a baj: ha lesz egyáltalán gyümölcs a piacokon, akkor is csak méregdrágán

Kong az ürességtől a kassza: Budapestet a hitelek tartják életben

A magyar gazdaság rejtett valósága: miért csak Budapestről szól minden?

Ez vár a magyar betegekre: Takács Péter összefoglalta, hogy mire kell számítani
