Az országban tevékenykedő, jobbára önkormányzati kézben lévő hulladékkezelő vállalkozások zöme az eddigi rezsicsökkentések miatt már a mostani díjakat sem képes befizetni - figyelmeztet a MÖSZ vezetője, aki egyben Gödöllő polgármestere is. A kabinet legutóbb januárban növelte a lerakási tarifákat a korábbi tonnánkénti 3000 forintról 6000 forintra a még 2012-ben a parlament által megtárgyalt hulladéktörvény alapján. A rendelkezés eredetileg azt írta volna elő, hogy 2013-tól a lerakási díj 3000 forint, 2014-ben már 6000 forint, 2015-ben 9000 forint, 2016-tól pedig 12 ezer forint legyen tonnánként. Ez az előírás azonban eredeti formájában betarthatatlannak bizonyult. Így jelenleg tonnánként 6000 forint a tarifa, ami a jövő év elejétől növekedne 9000 forintra.

Nem jön a segítség

Számos hulladékkezelő cég szinte azonnal csődbe megy abban az esetben, ha kormányzat nem változtat a szándékán, és az év végén végrehajtja a díjnövelést. A legtöbb ilyen vállalkozás ugyanis már most is fuldoklik az adósságban, függetlenül attól, hogy melyik országrészben működik. A polgármester szerint a kormánynak szemmel láthatóan nem áll szándékában segítséget nyújtani a szemétszállítási díjak befagyasztásával megbénított szemétszállító vállalatoknak, s ez előbb-utóbb az ellátásbiztonság rovására megy - idézi a lap Gémesit.

Ötmillió embert látnak el

A kormányzat már 2013-ban szembesült azzal, hogy a rezsicsökkentés következtében, illetve a lerakási díj emelése és az egyéb költségek növekedése miatt a hulladékkezelő cégek sorra működésképtelenné válnak. Ezért a katasztrófavédelmet bízta meg azzal, hogy a bedőlt cégek helyére új szemétszállító vállalkozásokat jelöljön ki. Manapság - úgy tudjuk - több mint 130 településen végzi kijelölt cég a feladatot, ám 50 esetben már a kényszerkijelölt társaság helyett is újat kellett találnia a hatóságnak. Egyes becslések szerint az országban ötmillió embert látnak el olyan, többnyire önkormányzati kézben lévő hulladékkezelő vállalkozások, amelyek a csőd felé tartanak.