A legfontosabb lépés, hogy a lényeges politikai döntés megszületett, így jelentős előrelépés történhet az IMF-tárgyalások elindulásával kapcsolatban - mondta Fellegi Tamás délutáni sajtótájékoztatóján. Hozzátette, most szakértői egyeztetések kezdődnek. Konkrét szabályok vannak arra vonatkozóan, hogy milyen eljárásrend alapján zajlanak a tárgyalások - mondta Fellegi, aki szerint jelenleg tanulmányozzák ezt az eljárásrendet.

A tárgyalások elindulásáról nem mondott konkrétumot, még heteket vehet igénybe az időpont kijelölése, a szakértői egyeztetések után.

Fellegi az IMF feltételeit firtató kérdésre elmondta: amíg a tárgyalások el nem kezdődnek, addig nem tudják, mik az IMF pontos feltételei. "Következtetni lehet" - fogalmazott Fellegi, hiszen az eddig kiadott jelentésekből és elemzésekből lehet sejteni, hogy hol vannak a csomópontok.

Elismerte, hogy téma lehet a tárgyalásokon az egykulcsos szja, de elmondta: "mi nem fogjuk kezdeményezni, hogy az adórendszer téma legyen a hivatalos tárgyalásokon. De nyilvánvaló, hogy a költségvetés, az adórendszer és a gazdasági növekedés összefüggései téma lesznek" - válaszolta Fellegi arra a felvetésre, hogy a nemzetközi szervezetek kifogásolták az egykulcsos adó bebetonozását a gazdasági stabilitási törvénybe.

A magyar kormány elvi pozíciót foglal el ebben a kérdésben, és nem áll szándékában az egykulcsos adó megváltoztatása - hangsúlyozta Fellegi.

A szóba jöhető hitelkeret nagyságáról azt mondta, hogy erről minden félnek megvannak az elképzelései, de erről a tárgyalóasztal mellett kell megegyezni. A tárgyalásokkal kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy a tárgyalóasztalnál öt fél ül: az IMF, a magyar kormány, az MNB, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank.

Arra a kérdésre, hogy a lesz-e váltás a tárgyalódelegáció élén úgy reagált: "a miniszterelnök döntése, hogy ki vezeti a tárgyalásokat, sajtótalálgatásokat nem kommentálok".

Az Európai Bizottság szerdai döntésével kapcsolatosan arra a kérdésre, hogy végül a Bizottsággal a jegybanktörvény vitás kérdéseiben mire jutottak a felek, elmondta: a kormány nem változtat a jegybanktörvény parlamentbe benyújtott változatán.

A jegybankelnök fizetését illetően a kormány egyértelművé tette, hogy az a közszférára vonatkozó bérrendezés része, és nem egyedi döntés volt - mondta Fellegi, hozzátéve: "ez elvi kérdés, ha kell készek vagyunk bíróság előtt is megvédeni ezt a pozíciót".

Hasonlóan nyilatkozott a jegybankelnök esküjéről is, amelyet szintén elvi kérdésnek nevezett. A harmadik alelnök és a monetáris tanács bővítését illetően közölte: a kormány továbbra is fenntartja ezt a szándékát, ám a lépést a jelenlegi jegybanki vezetés mandátumának lejártáig elhalasztja.