A kormány megerősítette, hogy nem küldünk katonákat és, semmilyen fegyverszállítmányt nem engedünk át Ukrajnába. A katonai szakértők és az információk alapján komoly a gyanú, hogy az ilyen szállítmányokat megsemmisítik és Kárpátalja biztonsága érdekében is ez a helyes döntés.

Magyarország határozott érdeke, hogy ne keveredjen bele a háborúba – mondta a Kormányinfó keretében Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

  • A határátkelők nyitottak, gyors az áthaladás. Itt a rendőrség végzi a beléptetést, a háború kitörése óta mintegy 120 ezer ember lépett át. (Ezek többsége továbbutazik Magyarországról - a szerk.)
  • Kormányzati támogatási akció és segélyvonal is indult. Kijelölték a szálláshelyeket, és koordinálja az érkező menekültek eloszlását is. Erről a Napi.hu is meggyőződhetett, csütörtök reggel buszok érkeztek a Nyugati Pályaudvarra az összegyűlt emberekért. A hatóságok felkészültek arra, hogy a megnövekedett feladatokat ellássák – mondta Gulyás.
  • A kormány 1,3 milliárdot ad segélyszervezeteknek, a keret szükség szerint növelhető. A határátkelők mentén hat segítségpont nyílt, a segélyszervezetek és az önkéntesek ezeken a pontokon nyújtanak támogatást. Információhoz, szálláshoz, élelmiszerhez, tisztálkodási lehetőségekhez jutnak az ideérkezők.
  • A Híd Kárpátaljáért államilag indított 1357-es számon elérhető segélyvonalon eddig 200 millió forint adomány érkezett. Magyarország eddig Kárpátaljára mintegy 600 millió forint értékben küldött segélyeket. Az adakozásra Orbán Viktor miniszterelnök is invitálja a lakosságot a központii névjegyzék alapján. Emellett üzemanyagot, és egyeztetve a helyi szervezetekkel egészségügyi eszközöket is eljuttat a rászorulókhoz.
  • Jellemzően két fajta menekült érkezik. Sokan átutazóként érkeznek, akik korábban jogszerűen tartózkodtak Ukrajna területén. A másik csoportban jellemzően magyarok vannak és vannak itt barátaik, rokonaik, őket ármenetileg be tudják fogadni.

Megfontolt szankciók

Gulyás elmondása szerint Magyarország minden szankciót támogat, amit az EU is egységesen támogat.

Elítéljük Oroszország beavatkozását, a háború nem elfogadható eszköze a viták rendezésének

Azonban óvatosnak kell lenni, az tény, hogy a szankciók kialakításában komoly véleménykülönbségek vannak.

A kormány szerint nem szabad olyan szankciókat hozni, amelyek a magyar háztartásoknak jobban fájnak, mint Oroszországnak.

Az energiaszektor szankcionálását ezért veszélyesnek tartjuk – mondta Gulyás. Paks esetében rögzíteni kell, hogy politikai vélemény lehet az atomenergiáról, de 260 ezer forint többletterhet jelentene egy átlag háztatásnak évente, ha szabadpiacról szereznénk be áramot.

A szankcióknak már most megvannak az áldozatai és a járulékos kárai, mint amilyen a Sberbank bedőlése. Magyarországon a pénzintézetnél 70 ezer betétesnek volt pénze, őket 100 ezer euróig az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) kártalanítja.

A baj annál a néhány ezer számlánál van, ahol ennél nagyobb értékű betétek voltak, ebben 12 önkormányzat is érintett. A kormány döntött, hogy itt a bérkifizetésekről az Államkincstár gondoskodjon, az elvesztett összegeket kedvezményes hitellel lehet pótolni.

Vége a vírusválságnak

A vírushelyzet ügyében a kormány arra jutott, hogy a Covid-19 ötödik hulláma végére ér, ezért megszűnik a legtöbb eddigi korlátozás.

  • Megszűnik hétfőtől a maszkviselési kötelezettség.
  • Nem lehet kötelező oltást előírni a munkáltatóknak. A szociális és egészségügyi dolgozók képeznek kivételt.
  • Kivezetjük a védettségi igazolvány használatára vonatkozó szabályokat, ezek a hatodik hullámmal lehet, hogy visszatérnek. Azonban most a virológusok jóval optimistábbak, mint korábban bármikor.
  • Az egészségügyi vészhelyzete fennmarad, lévén fenn kell tartani a kormány cselekvőképességét, mivel nem lehet elvetni a hatodik hullám lehetőségét. Ezt az is indokolja, hogy májusig nem lesz parlamenti ülés, ami jóváhagyhatná az esetlege szükséges intézkedéseket.

Az ukrán háborúval kapcsolatos híreket ezen a linken olvashatja.