Az 1 millió 290 ezer 35 év alatti foglalkoztatottnak csak kis része fogja élvezni a lakhatási támogatást, ez derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérésből.
A Széchenyi Pihenőkártyát (Szép-kártya) jóval többen fognak kapni, bár még ez a támogatási forma sem vált általánossá. Különösen a kis cégek, illetve az építőipari vállalatok ódzkodnak az ilyen jellegű béren kívüli juttatások bevezetésétől.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. februári felmérésében 5 fő feletti vállalatokat kérdezett meg, többek közt arról, hogy terveznek-e lakhatási támogatást, illetve Szép-kártyás támogatást adni a munkavállalóiknak. A kérdőívet 1408 cég töltötte ki, ebből 1390 adott választ a támogatásokra vonatkozó kérdésekre.
Idén januártól lehet a 35 év alattiaknak havonta 150 ezer forint összeghatárig lakhatási támogatást igényelni a cégvezetőknél. A kormány a gazdaságpolitikai akciótervben dolgozta ki a részleteket, erről itt írtunk bővebben.
Kapcsolódó
Lakhatási támogatást a válaszadók 4,2 százaléka tervez adni. Létszám szerint súlyozva ez a szám 8 százalék, ami a nagy cégek jelentősebb támogatási kedvét tükrözi.
A GKI kutatása szerint a foglalkoztatottak mindössze 2,1 százaléka élvezheti idén a lakhatási támogatást.
Mindemellett érdemes megjegyezni, hogy a kitöltők közt alulreprezentáltak a legnagyobb vállalatok, akik nagyobb arányban biztosítanak különböző béren kívüli juttatásokat, így a nemzetgazdaságra vetítve ez az arány feltehetően magasabb.
A nagyobb cégeknél dolgozók jobban járnak
A Szép-kártya bár hasonlóan adózik, mint lakhatási támogatás népszerűbb a munkáltatók körében. Ezzel együtt is válaszadók mindössze 13,4 százaléka, de létszámmal súlyozva is csak 21,8 százaléka tervez idén ilyen jellegű bérkiegészítést nyújtani.
Az eredmények markáns eltéréseket mutatnak a cégek méretei alapján. Míg az 51 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató vállalatok csupán 3,5-4,5 százaléka tervezi, hogy lakhatási támogatást ad, addig a 51-250 főt foglalkoztató vállalatok körülbelül kétszer ekkora arányban teszik ezt, összesen 7,6 százalékban.
A GKI kutatása szerint a 250 főnél több munkavállalót foglalkoztatók nagyobb arányban biztosítanak lakhatási támogatást munkavállalóinak, mint a kisebb vállalkozások.
Az iparban, a szolgáltató szektorban és a kereskedelemben lényegében nincs eltérés a béren kívüli juttatások nyújtásában. A sorból az építőipar lóg ki legjobban, itt a legalacsonyabb a cafeteriában részesülő munkavállalók aránya.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Felállt a válságstáb: lekapcsolták az ország atomerőműveit
Tényleg szükség lesz az EU 72 órás túlélőcsomagjára? A hatalmas leállások láttán nem kizárt

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Több százan rekedtek a metrón: nem csitul a nyugat-európai blackout, káosz és sötétség tombol

Érkezik az új állampapír plusz, ilyen kamatokra lehet számítani

Európai áramszünet: leállt a kártyás fizetés is, kígyóznak a sorok az ATM-ek előtt

Több országot érintő áramszünet miatt nem járnak a vonatok, és a repülők sem szállnak fel

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem
