BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kapitány István 1,5 milliárd eurós gigafejlesztést jelentett be az energiaszektorban

Másfél milliárd eurós, uniós forrásból finanszírozott fejlesztési program indul a magyar villamosenergia-hálózat modernizálására és megerősítésére – jelentette be Kapitány István. A beruházás célja az ellátásbiztonság növelése, a megújuló energiaforrások nagyobb arányú integrálása és a hálózat digitalizálása, miközben Magyar Péter az átlátható pénzmozgások fontosságát hangsúlyozza a program kapcsán.

2026. június 25. csütörtök, 19:43

Fotó: Facebook
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cél az ellátásbiztonság növelése és az, hogy a növekvő arányú megújuló energiaforrások könnyebben be tudjanak kapcsolódni a rendszerbe.

A beruházás révén mintegy 5 ezer megawattnyi új, döntően megújuló alapú termelőkapacitás csatlakozhat a hálózathoz. A program részeként okosmérők telepítése is szerepel, a hosszabb távú cél pedig egy stabilabb, tisztább és versenyképesebb energiarendszer kialakítása 2030-ig.

Kapitány István egy közösségi médiában közzétett videóban arról beszélt: a villamos energia szerepe folyamatosan nő a közlekedésben, az iparban és a háztartásokban is, ezért a hálózat fejlesztése elkerülhetetlen. Mint mondta, a megújuló energia részaránya is évről évre emelkedik, ami nagyobb rugalmasságot követel a rendszer egészétől.

A fejlesztést uniós források teszik lehetővé, a pályázat most nyílik meg. A program célja nemcsak a termelési kapacitások bővítése, hanem az energiaimport-függőség mérséklése és a gazdaság versenyképességének erősítése is.

A hosszabb távú terv a teljes energiarendszer modernizációja: a hálózat bővítése, a megújulók integrációja, valamint a fogyasztás pontosabb követése az okosmérők elterjedésén keresztül.

Ez is érdekelhet