BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kemény csapást mérhetnek a BYD-ra, milliárdos kedvezmény is veszélybe került

A szegedi BYD-beruházás körül kialakult vitában adókedvezmény megvonását és szigorúbb fellépést sürget a Tisza országgyűlési képviselője támogatva a városi közgyűlés elé benyújtott javaslatot.

2026. június 22. hétfő, 08:42

Fotó: HILBERT PETER
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Semmiféle adókedvezményben és támogatásban nem részesülhet Szegeden és az országban sem az, aki nem tartja tiszteletben a hatályos magyar jogszabályokat és a környezetvédelmi előírásokat - írta Stumpf Péter, a Tisza országgyűlési képviselője a Facebook-oldalán a BYD szegedi beruházásával kapcsolatban.

A kormánypárti politikus szerint a magyar emberek egészsége és biztonsága mindenek felett áll, és akik megszegik a szabályokat, nem kedvezményeket, hanem szankciókat érdemelnek.

Stumpf Péter ezért támogatja a szegedi közgyűlés elé a Zöld Város Programért felelős tanácsnok által benyújtott javaslatot, amely megszüntetné a BYD számára biztosított milliárdos építményadó-kedvezményt.

Mint írta: amióta a BYD megkezdte a szegedi építkezését, sorra derülnek ki a szabályszegések és a törvénysértések.

  • A hatósági ellenőrzések során kiderült, hogy a kínai autógyár az építkezés folyamán semmibe vette a környezetvédelmi engedély előírásait. Emiatt az egészségre veszélyes vegyianyagok kerültek a Szeged környéki szántóföldekre.
  • Arról is készült jelentés, hogy a BYD számos munkavédelmi előírást is súlyosan megszegett.

Az Orbán-kormány ezekről vagy nem vett tudomást, vagy ami még súlyosabb, megpróbálta eltitkolni - tette hozzá a Tisza politikusa.

A kormány elvárja a BYD vezetésétől, hogy a jövőben szavait tettekkel igazolva, működését teljes összhangban folytassa a környezetvédelmi és egyéb jogi előírásokkal − ezt már Gajdos László miniszter írta posztjában. A tárcavezető kijelentette: mindenkinek be kell tartania a magyar törvényeket, mert a magyar emberek egészsége és biztonsága az elsőrendű szempont.

A BYD körül a legnagyobb visszhangot az váltotta ki, hogy a humuszréteg kitermelésekor nem végezték el a szükséges méréseket, majd később kiderült: a mintegy 300 ezer tonna föld közel tíz százaléka alkilbenzollal szennyezett volt − emlékeztetett a vg.hu azzal, hogy egyelőre nem egyértelmű, hogy maga a BYD okozta-e a szennyezést, de a de a szétterítésért felelős lehet.

Ez is érdekelhet