BUX 138338.44 0,52 %
OTP 44410 0,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az utolsó napok jönnek, mindenki erre készül

A felnőtt lakosság mintegy harmada hagyja az utolsó hetekre, napokra a karácsonyi bevásárlást, a háztartások egyharmadában az ünnepi teendők a nőkre hárulnak.

2024. december 21. szombat, 11:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A CIB Bank karácsonyi felmérésében azt vizsgálta, mennyire készül tudatosan a lakosság a karácsonyra. Ebből kiderül, hogy az ajándékozók kevesebb mint ötöde használja ki egész évben a lehetőségeket arra, hogy beszerezzék a meglepetéseket, a vásárlást a legtöbben október-novemberben kezdik el (46 százalék) és bő harmaduk (35 százalék) hagyja az utolsó pillanatokra azt.

A felmérésből az is leszűrhető, hogy a lakosság alig több mint egyharmada, azaz csupán 36 százaléka készít karácsonyi költségvetést, ezen belül is a nők azok, akik gyakrabban élnek ezzel.

A fiatalokra átlag feletti arányban jellemző, hogy szigorú pénzügyi tervvel vágnak neki az ünnepeknek, és azt be is tartják. Az idősek ugyanakkor inkább csak vázlatosan terveznek.

A felmérés szerint a családok tagjainak nagy része (57 százalék) közösen vesz részt az ünnep előkészítésében, ugyanakkor így is sok családban több teher van a nőkön, mint a férfiakon.

A CIB Bank felmérésében mindössze a válaszadók 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a karácsonyhoz a jótékonykodás is hozzátartozik.

Kétszer is meg kell gondolni, mire költünk idén karácsonykor
Az ünnepi kiadásokat leginkább az aktuális fizetésből, az általános tartalékból vagy kifejezetten az erre a célra félretett pénzből fedezi a lakosság, akadnak olyanok is azonban, akik személyi kölcsönből fedezik az ünnepi kiadásokat. A karácsonyi ajándékok kapcsán egyre fontosabb szerepet játszanak a fenntarthatósági szempontok is.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet