BUX 139015.37 1,01 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy Márton: jön a munkáshitel, 5 százalék alá kell levinni a lakáshitel kamatokat

Nagy Márton azt kérte a bankoktól, hogy készüljenek fel a munkáshitel mielőbbi és sikeres közvetítésére. Emellett elvárás, hogy a lakáshitel kamatokat önkéntesen szorítsák 5 százalék alá.

2024. szeptember 19. csütörtök, 16:24

Fotó: MTI / Balogh Zoltán
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egyeztetést tartott a Bankszövetséggel csütörtökön, és négy kéréssel fordult a pénzintézetekhez.

  1. A tárcavezető tájékoztatta a résztvevőket a munkáshitel részleteiről, amely a 17 és 22
    év közötti munkások számára nyújt a jövőben jelentős pályakezdési támogatást. A
    miniszter felkérte a bankok képviselőit, hogy megfelelő módon készüljenek fel a
    munkáshitel mielőbbi és sikeres közvetítésére.
  2. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a lakhatási problémák megoldása, az
    otthonteremtés továbbra is kiemelt prioritást jelent a kormány számára, ezért arra kérte a bankokat, hogy a lakáscélú hitelek THM szintjét önkéntes alapon szorítsák 5 százalék
    alá.
  3. Az adómentes borravaló garantálásához biztosítani kell a megfelelő technikai
    feltételeket. Ennek érdekében a tárcavezető arra kérte a bankokat, hogy mielőbb
    végezzék el a POS terminálok fejlesztését, amelynek eredményeképpen külön „TIP”
    funkció jöhet létre. Ezáltal elérhető lesz, hogy a terminál a számlát kettébontva a
    borravalót közvetlenül a felszolgáló számlájára, a fogyasztás ellenértékét pedig az adott
    cég számlájára helyezze.
  4. Nagy Márton megállapította végül, hogy a lakosság számára a SZÉP-kártyákon jelenleg
    is közel 100 milliárd forintnyi szabad forrás érhető el. A kedvezményes adózású juttatás
    maradéktalan felhasználása és gazdaságba juttatása érdekében szükségszerűnek
    mutatkozik a SZÉP-kártyák digitalizálása, azaz annak bankok általi megteremtése, hogy
    a fizetés mobiltelefonon is lehetővé váljon. Mindez jelentősen ösztönözheti a
    felhasználást.

Gazdasági növekedés: minden a németeken múlik

Az egyeztetésen a nemzetgazdasági miniszter a bankokat képviselő vezetőkkel együtt áttekintette a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét is. A felek megállapították, 

2025-re a magyar GDP fokozatosan növekedési pályára állhat: a bővülés üteme elérheti a 3-5 százalék közötti szintet.

Megállapították, hogy a növekedést a fogyasztás fokozatos helyreállása mellett a külpiacok gyengélkedése, így elsősorban a német gazdaság kedvezőtlen teljesítménye árnyékolja be. A kedvezőtlen külső környezet 2025-ben is érdemi hatást gyakorolhat a gazdasági teljesítményre, így a német gazdaság fellendülése esetén a hazai növekedés közelebb lehet az 5 százalékhoz, míg e nélkül a 3 százalékot közelítheti meg.    

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet