BUX 138610.43 0,72 %
OTP 44530 1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy apró csavar miatt épp drágábban vehetünk lakást a csok plusszal

2024-től lép életbe a csok plusz, melyet kizárólag lakásvásárlásra lehet igényelni, és kizárólag a városokban. Csakhogy a vártnál így is jobban a zsebükbe kell nyúlniuk a családoknak lakásvásárláskor.

2023. december 29. péntek, 17:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az újépítésű lakóingatlanokat jelenleg 5 százalékos áfatartalom terheli, ez jövőre sem változik, a visszaigénylésre pedig nincs lehetőség. A Bankmonitor közleménye szerint ez nem kevés plusz kiadást jelenthet, egy 150 millió forintos vételárú lakás esetében például további 7 millió forintot. Ugyanakkor mindez még így is jelentős kedvezményt biztosíthat az átlagosan 27 százalékos általános forgalmi adóhoz képest.

A még érvényben lévő szabályok szerint amennyiben a generálkivitelezővel való építkezéshez, továbbá az ingatlanvásárláshoz csok-igénylés kapcsolódik, akkor az 5 százalékos áfa is visszaigényelhető.

2024-től azonban a csok helyébe lép a csok plusz, amelyre már nem vonatkozik ez a lehetőség.

Ez azokat is érinti, akik önállóan építkeznek, mivel eddig 5 millió forint összeghatárig a 27 százalékos áfát is visszaigényelhették – jövő évtől azonban legfeljebb 5 millió forint lehet a szigorítás miatti többletteher a számukra.

A falusi csokot igénylők számára viszont nem változnak az áfa-visszaigénylésre vonatkozó feltételek.

Jöhetnek a milliók: előbújtak a falusi csok hétfőtől érvényes szabályai
A Magyar Közlönyben megjelent friss rendelettel a falusi csok 2024-es feltételeit összefésülték a januárban induló CSOK Plusz előírásaival.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet