BUX 138610.43 0,72 %
OTP 44530 1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy nagyváros szolgáltatója is megerősítette, valóban bekérték a távhő-átlagfogyasztás adatait

Háttérszámítások és elemzések folynak az energiahivatalnál arról, mi legyen a távfűtéses lakások rezsiköltségének sorsa. Gulyás Gergely korábban egyértelműen azt mondta, a távhős lakások rezsije nem emelkedik, de kiderült, az Energiahivatal már bekérte az átlagfogyasztásról szóló adatokat is.

2022. szeptember 3. szombat, 19:55

Fotó: MTI Fotó / Mohai Balázs
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megerősítette egy nagyváros távhőszolgáltatója az RTL Híradónak, hogy valóban bekérte tőlük az Energiahivatal az átlagfogyasztásra vonatkozó adatokat. Korábban az Átlátszó szivárogtatta ki belsős forrásra hivatkozva, hogy az Energiahivatal a háttérben a távhős lakásokat is bevonná a rezsiemelésbe, ezúttal egy újabb forrás állít hasonlót.

A lapnak az Energiahivatal azt írta: „jelenleg is zajlanak azok a háttérszámítások és elemzések, melyek a távhőágazat hatékony működésével kapcsolatos kormányzati döntéseket megalapozhatják”.

Másodvirágzásukat élik a panelek

Az ingatlanpiacra is hatással volt, hogy a kormány részben eltörölte a rezsicsökkentést. Az, hogy csak egy bizonyos határig lehet hatósági áron gázt fogyasztani, népszerűbbé tette a távfűtéses lakásokat, mert azokra nem vonatkoznak az új rezsiszabályok. Ezt újságírói kérdésre Gulyás Gergely miniszter is megerősítette júliusban.

A távhőszolgáltatók nagy része azonban gázkazánokban állítja elő a melegvizet, amivel a lakásokat fűtik. A gázért egy, az Energiahivatal által meghatározott úgynevezett referenciaárat kell fizetniük. Az Átlátszó szerint ez az ár a tavalyi 20 euróról idén augusztusban a tizenötszörösére, azaz megawattóránként 300 euróra emelkedett. Ez októbertől három hónapra érvényes. 

A távhővállalatoknak a földgázt sokkal drágábban kell beszerezni, emiatt pedig nagy veszteség indul most el a távhővállalatoknál, ami előbb-utóbb vagy csődhöz vezet vagy ahhoz, hogy valamilyen támogatáshoz fordulnak – elsősorban a magyar államhoz, hiszen ő okozta ezt a helyzetet, amiben leszabályozta ezt az árat – mondta a csatornának Holoda Attila energiapiaci szakértő.

Vámosi Ágoston
Vámosi Ágoston

Ez is érdekelhet